Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Domuz Gribi Hastalığı ve Belirtileri

By  |  7 Yorum

Genel olarak grip hastalığı etkeni bir virüstür.  Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yaygın vücut ağrısı belirtileri ile seyreder.  Grip mevsimsel olarak genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbaharın ilk aylarında görülür. Bunun sebebi; soğuk, artan nem, kalabalık ve sıkışık ortamlardır. Ülkemizde genelde Aralık ve Mart ayları arasında görülmekte olup, son 2 senedir Mayıs ayının ortalarına kadar sarkmaktadır.  Her sene belli dönemlerde ortaya çıkan mevsimsel grip, özellikle risk gruplarında ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Grip ölümler dışında iş gücü kaybı, üretim kaybı, çeşitli komplikasyonlar, ilaç kullanımı, hastane yatışı vb. birçok alanda sanılandan daha fazla olumsuz etkiye sahiptir. Çok sayıda grip virüsü alt tipi mevcuttur. İnsanlarda, kanatlılarda ve memeli hayvanlarda farklı virüs tipleri hastalığa yol açmabilemktedir. Hayvan ve insan grip virüsleri aynı canlıda buluştuklarında genetik materyal alışverişi yapabilmektedirler. Bu şekilde yeni virüs alt tipleri ortaya çıkabilmektedir. Dolaşımdaki virüslerdeki bu değişim dolayısıyla grip aşısının muhtevasını her yıl değiştirmek gerekmektedir.

Resmi Rakamlara Göre 20. Yüzyıl Grip Salgınları; # 1918 İspanyol Gribi salgınında 50 milyon, # 1957 Asya Gribi salgınında 1 milyon # 1968 Hong Kong Gribi salgınında 800 bin kişi ölmüştür. Domuz (Pandemik H1N1) Gribi Domuz gribi, bir tür “influenza virusü”nun (influenza A) yol açtığı, domuzlarda görülen ve solunum sistemini tutan, yüksek düzeyde bulaşıcılığa sahip bir

enfeksiyon hastalığıdır. Domuzlar arasında, hastalandırıcılığı yüksek olmakla birlikte öldürücülüğü (%1-4) nisbeten düşüktür. Hastalık domuzlar arasında solunum yoluyla ve virüs bulaşmış parçacıkların solunmasıyla yayılmaktadır. En çok sonbahar ve kış mevsiminde olmakla birlikte bütün yıl boyunca görülmektedir. Pek çok ülkede domuzlara, rutin olarak uygulanan bir aşı bulunmaktadır. Domuz influenza virüsleri normalde türe özgü olup yalnızca domuzlara bulaşabilmekle birlikte bazen insandaki bariyerleri aşarak bulaşabilmekte ve insanlarda da hastalık oluşturabilmektedir. Bu durum, daha çok domuz bünyesinde, insan grip virüsu ve domuz grip virüsu gibi farklı türden virüslerin aynı anda enfeksiyon yapması sonucu iki tür arasında genetik materyal alışverişi sonucunda meydana gelen yeni ve melez virüslerle olmaktadır Mart 2009’da Meksika’da insanlarda hastalık yapan yeni bir grip virüsü (Domuz Gribi) tespit edilmiştir. Hastalığa, etken virüsün domuz gribi virüsüne benzerliği ve virüsteki genetik değişimin domuzda meydana gelmesi sebebiyle “domuz gribi” denmiştir. Hastalık ABD başta olmak üzere önce bölge ülkelerine, daha sonra da dünyaya yayılmıştır.11 Haziran 2009’da Dünya Sağlık Örgütü yeni H1N1 grip virüsüne bağlı pandeminin başladığını ilan etmiştir.

Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır? Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

Domuz Eti Yiyenler Domuz Gribine Yakalanır mı? Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.

Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir? Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar: # Ateş, # Öksürük, # Boğaz ağrısı, # Yaygın vücut ağrısı, # Baş ağrısı, # Üşüme ve Yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Domuz Gribinin Seyri Hastalık başlangıçta beklenenden daha hafif seyretmekte ve beklenenden daha az ölüme yol açmaktadır. Bununla birlikte hastalığın yoğun görüldüğü ülkelere ait veriler; gebeler, 5 yaş altı çocuklar, kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan risk grubundaki kişilerde ağır seyrettiğini göstermiştir.  Ayrıca mevsimsel gribe kıyasla çocuklar ve   gençler daha sık hastalanmaktadır.Ölümlerin engellenmesi amacıyla birçok bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi risk gruplarının aşılanmasının öncelikli önemi vardır. Geçmiş tecrübeler, hastalığın mevcut durumdan ağır seyirli duruma geçme potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğinden vatandaşların ve ilgili kurumların korunma tedbirlerini gevşetmemeleri gerekir.

Domuz Gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır? Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

Sulardan domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşabilir mi? İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır? Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır? Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır? Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.  Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Ev ve eşyaların temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir? Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim? Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

# Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız.  Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. # Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. # Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. # Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. # Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz. # Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız

Hastalıktan korunmak için ellerimi nasıl yıkamalıyım? Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.

Hastalanırsam ne yapmalıyım? Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz herhangi bir teste ya da tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına karar verecektir. Eğer hastalandıysanız veya hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilerden de onlara bulaştırmamak için uzak durunuz.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir? # Zor nefes almak veya nefes darlığı # Bilinç bulanıklığı # Sık ve uzun süreli kusma

Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir? # Hızlı veya zor nefes alma # Vücutta solgunluk ya da morarma # Beslenememe # Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil # Huzursuzluk # Ateşle beraber döküntü görülmesi

7 Yorum

 1. DENİZ

  27 Aralık Pazar 2009 21:22

  Televizyonda bangır bangır bagıran domuz gribi aşısı olun diyen isminin önü kabarık insanlar, Başımızdakilerin hepsi ve aşı yaptırın diye tutturan devlet büyükleri de herkesin önünde aşı vurulsun. ama millete vurulacak aşılardan millet seçsin önlerine koysun. yoksa bunlar kendilerine başka zararsız bir şey yaptırırlar. malum herşeyde göz boyamayı ve kandırmayı iyi biliyorlar.Amerikada başkanlara v.s. halka yapılan sşıdan farklı aşılar yaptırıldığı duyulunca aşılar toplatılmış. onlar onu yaptırıyorda biz 3. dünya ülkelerine içinde ne olduğu bilinmeyen aşıları kaliteli diye yutturmaya çalışıyorlar. yazık bize be yazık. NEREYE GİDİYORUZ NE BİÇİM Bİ HAL ALDI .

 2. AYGÜL

  27 Aralık Pazar 2009 21:28

  EVET HAKLI '' DENİZ '' NE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR ANLAMIYORUM VE HALKI BENDE DAHİL BU ÇELİŞKİLER KORKUTUYOR.Bakın SİZLE ÇOK ÖNEMLİ Bİ BİLGİYİ PAYLAŞAYIM.OTURDUM ARAŞTIRDIM. SİZLERDE BİLGİ SAHİBİ OLUN BU KONU HAKKINDA. Almanya saglık bakanlıgı da grip için ithal aşı siparis ediyor celiski burda baslıyor 3 tür ayrı ayrı aşı siparis edilmis ve en risksiz yan etkisiz olan aşı sadece meclise kabineye cumhurbaskanına basbakana filan yapılacakmıs halka yapılacak aşı ise bundan ayrı olan diger 2 cesit olan halk kesimine yapılıyor. halkta isyan ediyormus herkese aynı cesit yapılsın diye peki bizdeki aşılar italyadan geldi bizdede böyle birsey yapıldımı ? kac cesıt ası var bızımkılerde boyle bır tutum sergılıyorlarmı yoksa aşı olan devlet büyükleri kendılerı ıcın ozel ası mı getırttı ?

 3. hakan

  27 Aralık Pazar 2009 21:32

  ilaç fiatlarında %40 a varan indirim yapılan ülkemizde bak allahın işine ki daha piyasaya sunulmadan 40milyon doz H1N1 aşı siparişi verilmiştir.Gelişmiş ülkelerin sağlık bakanlıkları bizimkiler gibi halkını düşünmemektedir.Bizimkiler varsa yoksa halkım derde başka bir şey demez.Medyada bir kaç tanede firmaların konuşmacısı hekim bir kaç kanalda çıktımı varın aşı kuyruklarını görün.Hıfzısıha başka ürün analiz sonuçlarını yaklaşık 3 ayda çıkarırken ne hikmetse 1 haftada bu işi bitirdi.Yarın öbürgün bir kaç bakan tv de aşıda olur.Oh ne ala amma velakin hangi aşıyı? yaptırır.Güzel masal değilmi.Bu sene sağlık bakanlığı bütçeyi kısıtladı ama plandığı bütçenin sizce % kaçını bu aşıya harcadı.Dolyısıyla 2010 da domouz gribinden olmazsa ilaçsızlık tan doğal seleksiyon yaşayacağız.Aman ona da boş verin bir kerede ölürüz.

 4. hikmet

  27 Aralık Pazar 2009 21:40

  İnsanoğlu insan olalı böyle bi girdabın içine girmemiştir.Sanki LABİRENTİN İÇİNDE YOLUMUZU ŞAŞIRMIŞ VE BU LABİRENTTE ORADAN ÇIKACAK TEK YOLDA YOK.İLLA AŞI DA AŞI.ne bu ya. nereye gönderiyorlar, yönlendiriliyoruz anlamıyorum. KENDİLERİ OLMAZKEN GEÇİM DERDİNE DÜŞMÜŞ GARİBAN HALKTAN NE İSTİYORLAR. YABANCILARA SERMAYE SAĞLIYORUZ DAHA NE OLACAK. ONLAR İÇİN ÇALIŞMIYORMUYUZ.ONLAR NE DERSE O OLMUYORMU. SİYASET SIRLARIMIZI KENDİ İLGİLİ BÖLÜMÜ ÖĞRENMEDEN ONLAR ÖĞRENİYOR.BİZİ RESMEN KULLANIYORLAR HER KONUDA. İHRACAT.DOĞAL KAYNAKLAR, HANGİ ÜRÜNDEN NE KADAR ÜRETECEĞİMİZ NE SAYSAM Kİ AKLINIZA NE GELİRSE. BUNDAN ÖNCKİ YILLARDA KUŞ GRİBİ VARDI. ZAVALLI HAYVANLARI DİRİ DİRİ YAKTILAR. HANGİ ADALETE SIĞAR BU. BUNLARDA NE VİCDAN VAR NE ALLAH KORKUSU.............

 5. SİNAN

  27 Aralık Pazar 2009 21:44

  Allah korkusu yok evet. hak, hukuk, adalet yok bunlarda. grip aşısını kendileri vurulsunlar. deniz'in dediği gibi gelsinler bizim sağlık ocağında vurulsunlar. bize vurmak istedikleri aşıdan olsunlar. ama onlar kaşla göz arasında değiştirirler aşıyı. vurulsa da inanasım gelmez. Allah£ sığındım ve gereken önlemleri de almaya çalışıyorum . ALLAH herkesin özelliklede gariban halka yardım etsin.

 6. YEŞİM

  27 Aralık Pazar 2009 21:47

  ARKADAŞLAR CUMA GÜNÜ BEN AŞI VURULDUM NE YAPACAĞIMI BİLMİYORDUM VE BU İSTATİSTİKLER BENİ ÇOK KORKUTTU. GERÇİ ÖLÜM SAATİ GELDİĞİ ZAMAN NE YAPSAN ÇARE OLMAZ AMA BENİMDE BAŞKA YAPACAK Bİ ÇAREM YOKTU.

 7. DENİZ

  14 Ocak Perşembe 2010 23:07

  ŞUNLARA BAKIN ARKADAŞLAR.ŞİMDİ DE DOMUZ GRİBİ DİYE BİRŞEYİN OLMADIĞINI VE İLAÇ FİRMASININ İLAÇLARINI SATABİLMESİ İÇİN YAPILAN BİR DÜZMECE OYUN OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR.NE BİÇİM İNSANLAR Kİ HALKIN PARASINI YABANCILARA SERMAYE YAPACAK KADAR ALÇAKLAR. SAĞLIK BAKANI BEYEFENDİLERİ NEDEN ÇIKIPTA BİRŞEY SÖYLEMİYOR. ACABA BEN Mİ KAÇIRDIM KONUŞTUDA. NASIL BİR VİCDANI VAR BU İNSANLARIN. BAŞA GELEN HALKA KAZIK ATIYOR. SAYIN BAŞBAKAN BİLMİYORMU?BAŞA GELEN KENDİ İŞİNİ YAPANLARI GETİRMİYORKİ. TIPKI MİLLİ EĞİTİM BAŞINA GETİRDİĞİ GİBİ. O KURUMUN EHLİ İNSAN GETİRİLİR Kİ İŞİNİ LAYIKIYLA YAPSIN. SAĞLIKTA OLSUN EĞİTİM CAMİASINDA OLSUN SÜREKLİ İNSANLAR MAĞDUR EDİLİYOR. ÖYLE DEĞİL Mİ ??????

 

Yorum Yazın...