Güzellik / Estetik

Dolgu Maddeleri Nelerdir Hangi Bölüme Uygulanır

By  |  0 Yorum

Dolgu Maddeleri Nelerdir Hangi Bölüme Uygulanır Merak Ettiğiniz Herşeyi Öğrenebilirsiniz...
Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişen kırışıklık ve istenmeyen çizgilerden kurtulmak ve yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerin birisi da dolgu maddeleridir.Bu tıp uygulamalarda esasen cildin yapısında bulunan yalnız zamanla azalan ve vücut tarafından doğal olarak kabul edilen dolgu maddeleri cilt altına enjekte edilir.
Her şeyden önce dolgu yağ enjeksiyonu yapılacak olan bölgeler,kırışıklıklar,çukurlar,zamanla hacim azalması görülen noktalar göz önüne tutularak yüze en çok gidilebilecek şekil ve biçim seçilir ve tedavi planlaması bu doğrultuda olur. hekimin teknik bilgi ve eğitimi yanı sıra estetik anlayış ve zevki de bir araya gelince mükemmel ve kusursuz sonuçlar ortaya çıkar.
Dolgu maddelerin avantajları Dolgu madde enjeksiyonları son derece pratiktir uygulamalar ortalama 15-30 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşir.Uygulamalar ağrılı olmadığından lokal ve ya genel anestezi gerektirmez ancak hasta istediği takdirde uygulamadan önce lokal anestezik kremler kullanılabilir Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez,öğle arası tatillerde bile yapılabilir İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yok.
Dolgu maddeleri en çok hangi bölgelerde tercih edilir? - Nazolabial çizgiler( Burundan dudak yan taraflarına uzanan Çizgiler ) - Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler( Marionette Çizgiler ) - Dudak üstündeki mimik çizgiler( Perioral Çizgiler ) - Derin sivilce ve yara izleri - Dudak dolgunlaştırma - Elmacık kemiği ve yanak
Dolgu madde çeşitleri Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmekte,bunlar genel olarak kollajen ve kollajen türevleri,sentetik maddeler,ameliyat dikiş ipliklerinde kullanılan vicryl,en çok kullanılan hyalüronik asit ve hastanın kendi vücudundan alınan yağlar diye sınıflandırılabilir.Genel olarak maddelerin kalıcılık süresi,yüzün doğal ifadesini koruması,vücutla uyum içersinde olması ve yüz ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması göz önüne tutulması gereken temel özelliklerdir.
Yağ enjeksiyonu Liposuction ameliyatlarında ,vücuttan alınan yağ,ince iğne kullanılarak yüz bölgesindeki kırışıklık ve çukurları enjekte etme esasına dayanır.
Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin olumlu sonuç verebilmesi için uygulayan uzman hekimin tekniği ve tecrübesi çok önemlidir.Yüze verilen yağ ,kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yapmaz ve işlemden önce test gerekmez.Zamanla birlikte yağ eriyebildiğinden işlem ortalama 6-12 ayda bir tekrarlanmalıdır.
En çok sorulan sorular
Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer? Tek seansta ortalama 15-30 dakika sürer,kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.
Ağrı yapar mı? Kişiye rahatsız edecek bir ağrı ve ya acı yapmaz,istenilirse uygulamadan 3o-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir.
Yüzümün ifadesi değişir mi? Estetik uygulamalarımızda doğal görüntüden yana olduğumuzdan ,kişinin yüz ifadesini değiştirecek herhangi bir uygulama yapılmaz.(ancak hasta kendi isteği ile çok doğal olmayan görüntü tercih edebilir)
İşe gitmeme etkileyecek her hangi bir durum olur mu? Sosyal hayatınızı ve işe gitmenizi her hangi bir şekilde etkilenmez.
En çok hangi dolgu maddeler tercih edilir? Kırışıklıkların derinlik ve durumuna göre değişir,restylane,parlane,juvederm,teosyal,new fill.....
DOLGU İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ VE DUDAK KALINLAŞTIRMA
Kliniğimizde dolgu maddesi olarak vücudumuz bağ dokusunun temel maddelerinden olan hyaluronik asit kullanılmaktadır. Kalıcı dolgu maddelerini, yüksek komplikasyon oranları nedeniyle tercih etmiyoruz. Kalıcı şekillendirme için hastamızın kendi vücudundan kolayca alabildiğimiz yağ ve dermis dokularını kullanmaktayız.
Bu dokular hastanın kendine ait olduğu için doku uyum problemi yaşanmaz. Hyaluronik asit ince iğnelerle enjekte edilir. Uygulama çok basittir ve hasta hemen normal hayatına döner.
Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı olur ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. Bu maddeler derinin hemen içine enjekte edilir. Dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılırlar. Kırışıklık tedavisi içinde kullanılmaktadır. 4-6 içinde vücuttan eritilerek atılır. Yani etkisi geçicidir ve her 6 ayda bir yaptırmak gerekir. Hyaluronik asit ürünlerinin en iyi bilineni restylane dır.

 

Yorum Yazın...