Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerin Beyazlatılmasında Tedavi Yöntemleri

By  |  0 Yorum

Etkileyici ve güzel bir gülüş için anahtar kelime kırmızı estetik!
Protez ihtiyacı her geçen gün azalıyor. Nedenleri arasında, diş ve ağız sağlığını korumaya yönelik önlemlerin çocuklukta alınmaya başlaması, soruna yönelik diş macunlarının, diş fırçaları ve iplerinin, elektrikli diş fırçalarının, gargaraların kullanılması, implantların yaygınlaşması yer alıyor...
Gülüşün yeniden biçimlendirilmesi amacıyla ağızdaki estetik sorunların giderilmesi de artık dakikalar içinde oluyor. Bazen sadece beyaz estetik, yani dişlere müdahale yetmiyor. Kırmızı estetik ile diş etlerine de neşter atılıyor.
Etkileyici ve güzel bir gülüşün sırrı, sağlıklı dişlerin hem birbirleriyle hem de diş eti, dudak ve yüzle bir uyumlu olmasında gizli. Diş çürükleri, renk ve şekil bozuklukları, çapraşıklıklar, dişlerin ve diş etlerinin az veya çok görünmesi, dudağın dişleri örtmesi veya kapanmaması gibi sorunlar bu uyumu bozuyor. Yaşa bağlı olarak, uzun yıllar dişlerin gıcırdatılması sonucu dişlerin boyu kısalıyor. Dişlerde, çiğnemede ve çene ekleminde problem oluşuyor. Görüntü kişilerin özgüvenini zedeleyebildiği gibi, sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor. Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Doç. Dr. Esra Can Say, gülüş estetiğiyle kişilerin özgüveninin pekiştirilebileceğini ve sosyal hayatlarının olumlu değişim geçirebileceğini belirtiyor.

Birkaç saatte biten tedaviler
Bazı estetik girişimleri, uzun zaman gerektirmeyen yöntemlerle gerçekleştirmek mümkün. Çok sivri köpek dişlerine, yüz tipine uymayan ya da aşınmadan dolayı düzleşmiş dişlere konturlamayla estetik bir görünüm verilebiliyor. Dişlerin sadece belirli bölgelerine az miktarda aşındırma ve cilalama yapılıyor. Böylece dişler olduğundan daha uzun ya da oval görünebiliyor.
Beyazlatma tedavisi de birkaç saatlik iş. Ayrıca, ön dişlerde çürük, aşınma ve kırık nedeniyle bozulan estetik ve fonksiyon geri kazandırılabiliyor. Dişler arasındaki boşluklar fazla değilse ve az sayıda dişi ilgilendiren şekil bozukluğu varsa düzeltilebiliyor. Bütün bu işlemlerin yapılmasında kompozit dolgu maddeleri kullanılıyor.
Estetik beklentinin yüksek olduğu, çok sayıda dişin şekil ve renginin değiştirilmesinin gerektiği durumlarda, dişlerin ön yüzlerinde aşındırma yapılıyor ve ölçü alınıyor. Yüz tipine göre istenilen renk ve şekilde hazırlanan porselen tabakalar bir kaç gün içerisinde yapıştırılıyor. Bu tedavinin avantajı, dişlerden çok az madde kaldırarak estetik ve rengi değişmeyen restorasyonların yapılabilmesi.
Yüz oranlarının ve alt-üst çene uyumunun bozulması halinde, daha uzun sürecek bir tedavi programına ihtiyaç var. Bazen plastik cerrahlardan da yardım alınıyor. Ortodontik tedaviyle dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltiliyor. Diş eti sağlığı düzeltildikten ve gerekli durumlarda diş eti şekillendirildikten sonra, kompozit vener, porselen tabaka ve tam porselen kuronlarla gülüş estetiği tamamlanıyor.
Kırmızı estetik ne demek?
Dişi saran dokuların estetiğine "kırmızı estetik" deniyor. Diş doktoru Doç. Dr. Ata Anıl, diş etindeki estetik sorunların birkaç nedenden kaynaklandığını hatırlatıyor: "Diş eti bazen çok fazladır. Yani çok fazla görülür. Bu normalde istenilen bir durum değil. İdeali, diş etlerinin dişlerin arasından hafifçe ve ince bir çizgi halinde görülmesi." Fazla görünen diş eti, kesilerek kısaltılıyor.
Bazen diş eti iltihabı veya yanlış fırçalama nedeniyle diş etleri çekiliyor. Böyle durumlarda eksilen diş etinin yerine başka bölgeden alınan diş etleri yerleştiriliyor.
Diş etindeki fazlalık aşırı değilse, elektro cerrahi veya lazer yardımıyla kesiliyor. Fazlalık çok uzunsa, diş etleri operasyonla kısaltılıyor. Bu operasyonda yalnız diş eti değil biraz da kemik alınıyor.
Diş etinin az olduğu durumlarda da kırmızı estetik yapılıyor. Bunun için iki yöntem var. Ya damaktan alınan diş eti çekilme bölgesine ekleniyor, ya da yandaki dişlerden getiriliyor.
Doç. Dr. Anıl, "Tüm bu işlemler estetik ihtiyacı ve isteği olan herkese yapılabiliyor. Önemli olan kanser, kalp rahatsızlığı gibi ameliyatı engelleyici faktörlerin bulunmaması. Temelde yapılan işler çok sıkıntılı değil. Hatta lazer gibi işlemler sonrası hiçbir şikayet duyulmuyor" diyor.
Dişe estetik daha genç gösteriyor
Estetik bir gülüşte başrol, üst kesici dişlerde. Dudaklar rahat bırakıldığında görünmeyen ve sadece gülerken görünen kısa dişler, yaşlı gösteriyor. Gülümseme esnasında alt dudağın üst dişlerin kesici kenarlarına değmesi veya aradaki mesafenin az olması isteniyor. Bu dişlerin kısa ve yanlış pozisyonda olmaları, sadece estetik sorun yaratmakla kalmıyor. S, f ve v harflerinin telaffuzunda da probleme neden oluyor. Dişlerin uzatılmasında, hastanın yaşı, cinsiyeti ve beklentileri önemli. Gençlerin ve kadınların dişlerinin, erkek ve ileri yaştakilerden daha çok görünmesi gerekiyor. Genel olarak üst kesici dişlerin 1-2 mm uzatılması ve renginin açılmasıyla yüz de daha genç görüntü elde edilebiliyor. Mock-up adı verilen bu yöntemle, 5-10 dakikada dişlere geçici kompozit dolgu uygulanıyor. Daha sonra konuşma egzersizleri yapılıyor. Sonuç fonksiyon ve estetik açıdan hasta ve hekim için olumluysa tedavi kalıcı olarak gerçekleştiriliyor.
ABD'de lazerle diş beyazlatmaya yasak
Dişlerin rengiyle gülüş estetiği arasında doğrudan ilişki var. Aslında diş rengi, kişinin ten, göz ve saç rengi gibi kişisel bir şey. Ancak yiyecek, içecek, sigara, puro, pipo gibi alışkanlıklar ve yaşlanma sonucu oluşan aşınmalar nedeniyle giderek koyulaşıyor. Dişlerde meydana gelen bu renk değişiklikleri, dişin yapısına zarar vermeden hekim kontrolünde beyazlatma tedavisiyle giderilebiliyor. Beyazlatma tedavisinde çeşitli ışık kaynakları (ultraviole, halogen, LED vs...) kullanılıyor. Evde veya yine muayenehane ortamında, kendi kendine aktive olan ürünlerle beyazlatmaya devam ediliyor. Bu işlem yaklaşık 1-2 hafta sürüyor. Geçmiş yıllarda beyazlatma tedavisinde lazer kullanılıyordu. Artık FDA (ABD İlaç ve Gıda Dairesi) lazerle beyazlatmaya onay vermiyor.
Diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerin rengi 3-4 ton kadar açılabiliyor. Renk değişiminde kişinin gelişim esnasında aldığı tetrasiklin gibi ilaçların, geçirilen hastalık ve fazla dozdaki florürün de etkisi var. Bu renkleşmelerin tedavisi, diğerlerine göre daha zor ve uzun süreli. Eczanelerde satılan diş macunu, bant, oje şeklindeki beyazlatıcılar hekim önerisiyle kullanılmalı. Kontrolsüz kullanımları beklenen beyazlatmayı sağlayamıyor. Üstelik dişlerde hassasiyet, diş etlerinde de probleme yol açabiliyor. Özellikle çürüğü ve diş eti çekilmesi bulunanlarda bu tip beyazlatma ürünlerinin hekim kontrolü olmadan kullanımı şiddetli hassasiyet ve ağrılara yol açıyor.
Hürriyet

 

Yorum Yazın...