Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerimizi Beyazlatmak Artık Mümkün ve Çok Basit

By  |  0 Yorum

Günümüzde sigara, çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olduğu için diş hastalıkları da bir o kadar çoğalıyor. Peki sigara, çay, kahve ve bu tür alışkanlıklarımızın vücudumuza verdiği zararlardan ziyade dişlerimizin estetiğini bozmasına ne demeli? Dişlerimizin güzel gözükmesi için bir çoğumuz farklı diş macunları ya da günlük hayatta buna benzer diş temizleyici, parlatıcı, beyazlatıcı ürünler kullanıyoruz. Aslında yapmamız gereken çok basit, bleaching yöntemi ile artık bu mümkün.
Birçok kişi diş beyazlatmanın zararlı olduğunu dile getirse de henüz diş beyazlatma tekniklerinin kanıtlanmış bir zararı yok. Aksine diş beyazlatma yöntemi, özellikle diş renginden memnun olmayıp porselen kaplama yaptırmak isteyen hastalar için harika bir çözüm.

Dişin rengi birçok sebepten dolayı değişebilir. Ya çok tüketilen sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi dış etkenlerle ya da doğuştan, yani annenin veya babanın diş renginin koyu olmasından kaynaklanan renklenmeler olabilir. Bunun dışında, antibiyotik kullanımına bağlı renk değişimleri de sıkça görülür.

Ofis/home bleaching yöntemi Porselen ve kaplamanın aksine diş beyazlatma oldukça tercih edilen bir sistem ve iki ana diş beyazlatma tekniği bulunmaktadır. Biri, klinikte uygulanan ''ofis bleaching'' denilen yöntem, diğeri de evde kolayca uygulanabilen ''home bleaching'' yöntemi. Ağzınıza göre hazırlanan şeffaf kalıp ve jel sayesinde on beş gün içerisinde bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Kliniklerde yapılan beyazlatma yöntemi ise dişin durumuna göre iki, üç ya da dört seansta gerçekleşebiliyor. Bu yöntemde de dişlere özel bir jel sürülüyor ve ışına tutuluyor. Bu işlemde dişe oksijen verilerek, dişin mine yapısına giriliyor ve oradaki rengin açılması sağlanıyor. Bu, dişin mine katmanının kalınlığına ve renklenmenin süresine bağlı olarak değişiyor, bazen tek seansta da istenilen sonuca ulaşılabiliyor.
Parlayan dişler Çay, kahve sigara gibi bilinen en kuvvetli ‘boyayıcıların’ yanı sıra havuç, portakal suyu gibi ‘kromojenic'’ gıdalar, hazır yiyeceklerdeki boya maddeleri de dişlerin rengini koyulaştırır. Diş üzerindeki lekelenmelerle dişin kendi renginin koyulaşmasını karıştırmamak gerekir. Dişlerin yüzeyine yapışmış olan lekeler, fırça ve cila pastaları yardımı ya da diş hekiminin yapacağı temizlik işlemi ile kolayca çıkar. Ancak dişin içine işlemiş olan renkleşmelerde çözüm kesinlikle bleaching yöntemindedir. Unutmayın, evde yapılan işlem kontrol altında yapılmalı. ‘Çok sık kullanayım dişlerim daha da beyazlasın’ yanlış bir algı. Çünkü dişin bir doygunluk noktası vardır. O noktadan sonra uygulama bitirilmeli. Daha fazla kullanılması hiçbir işe yaramaz. Bu süre her kişinin diş rengine ve doygunluk noktasına göre değişir.

Ya beyazlatma işe yaramazsa? O zaman lamina denilen daha estetik yöntemlere başvuruluyor. Bu da dişin üst yapısına porselen tırnak uygulanarak yapılan estetik bir yöntem. Lamina, dişin sadece görünen kısmına uygulanan bir porselen. İşlemin gerçekleşmesi için diş 1-1,5 mm kesiliyor. Bu işlem için önce dişin ölçüsü alınıyor. Daha sonra laboratuvarda porselenler hazırlanıyor ve dişin üzerine yapıştırılıyor. Çok ciddi renklenmeler ancak bu şekilde kapatılabiliyor.
Şunu da hatırlatalım... Bu sistem kalıcı değil, etkisi yıllar sonra azalıyor. Gerçekleştireceğiniz bir-iki uygulamayla tekrar bembeyaz ve parlak dişlere sahip olmanız mümkün.

 

Yorum Yazın...