Anne ve Çocuk / Çocuk Sağlığı

Çocuklarda ve Gençlerde İştahsızlık (Anoreksi)

By  |  0 Yorum

İştahsızlık(anoreksi), özellikle çocuklarda görülen yemek yememe, acıkmama hastalığıdır. Ergenlikte bu rahatsızlık başlar. Aşırı kilo kaybı ile kendini gösterir. Eğer kilo kaybı vücut ağırlığının %15’ini geçiyorsa durum ciddileşir. Bu kişilerde, şişmanlama korkusu ilerlemiştir. Özellikle genç kızlarda görülmektedir. Çok zayıfladıklarında dahi kilolu olduklarını düşünürler. Sürekli yemek yemeyi reddederler. Bu durumdaki bir kişi doktor ve danışman hizmeti almalıdır. Atalarımızın dediği gibi '' Can boğazdan gelir.''
İştahsızlık belirtileri:

1- Tutarsız, sürekli değişen vücut ağırlığı

2- Yemek reddetme

3- En az 3 kez adet görmeme

4- Zayıflık

5- Hassaslaşan cilt

6- Nefes darlığı ve saplantılar.

Tıbbi riskler şunlardır: * Mineral kaybı * düşük vücut ısısı * düzensiz kalp atışları * kemik erimesi * osteoporoz * bulimia nervoza.
Hamilelerde anoreksi tehlikeli bir durumdur. Bebeğin alması gereken besinleri alamayan bir anne, bebeğinin sağlığını da tehlikeye atmış olur. Düşüklere, sağlık sorunlarına ve ölüme bile yol açabilir. Zayıf kemik yapısı gelişir ve kemik bozuklukları da görülebilir. Özel bakım ve vitamin almaları gerekir. Doğum öncesi düzenli kontroller yapılmalıdır. Egzersiz de yapılabilir.
Bulimia ile arasındaki fark, bulimia, yediğini kusma hastalığıdır, Anoreksi ise yememe hastalığıdır.
Psikolojik olarak gelişebilen bu hastalık, 70 yaş ve üzerindeki yaşlılarda da sık görülmektedir.

 

Yorum Yazın...