Sağlık / Jinekolojik Sorunlar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (Klamidya Enfeksiyonu)

By  |  0 Yorum

Klamidya enfeksiyonu chlamydia trachomatis ismi verilen bir bakterinin sorumlu olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların sıkca görülenidir. Amerika Birleşik Devletinde de her sene 4 milyon yeni oluşmuş klamidya kaları görülmektedir ve üzülerek dile getiriyoruz ki bu kadınların %40'ından fazlası hasta olduklarının farkında bile değillerdir.
Bu enfeksiyon çoğu zaman herhangi bir belirti vermez ve başka bir rahatsızlıktan dolayı doktor kontrolüne gidinceye kadar da fark edilmez. Hastalığın en kısa dönemde fark edilebilmesi için senede bir veya tercihe göre 6 ayda bir doktor kontrolüne gidilmesi ve tarama testlerinin yapılması şarttır. Bu özellikle genç kadınlarda ve birden fazla ilişkisi olan 35 yaş üstü olgun kadınlarda önemlidir.

Belirtileri Nelerdir? Genelde sıkça belirti vermemesine rağmen bazı kadınlarda hafif sarımsı akıntı, idrar yaparken vajinal bölgede yanma, sık sık idrar yapma ihtiyacı duyma, vajinal bölgede kaşınma, kızarıklıklar, şişlikler, dış genital organlarda yaraların oluşması, ilişki esnasında ağrı ve anormal kanama gibi kalmidya enfeksiyonuna özgü olmayan nonspesifik diye tabir edilen belirtiler olur. Karşı cinslerinde (erkekler)’de ise sıkça görülen bulgu penisden akıntı gelmesi ve idrar yaparken yanma hissidir.
Tanı Hastanın öyküsü ve muayene sırasında alınan servikal doku örneğinin laboratuarda incelenmesi ile tanı konur. Bu biraz masraflı bir yöntem olmasına ve her yerde yapılamamasına karşıtın çok etkili bir teşhis yöntemidir. Klamidyayı saptayacak ve tarama testi olarak kullanılabilecek idrar analiz teknikleri geliştirmek amacı ile çalışmalar sürdürülmektedir. Klamidya saptandığında hastanın son bir hafta içinde ilişkiye girmiş bulunduğu bireyler de taranmalıdır.
Tedavi edilmediği taktirde klamidya enfeksiyonunun en önemli sonucu infertilitedir. Çoğu kadınlarda pelvik iltihabi hastalığın etken faktörü klamidyadır ve vücuda girdikten uzun yıllar sonra bu tabloya neden olabilir. Klamidya enfeksiyonu karın boşluğu içerisinde yapışıklıklara neden olur ve uzun dönemde çocuk sahibi olmada güçlükler meydana gelebilir.Enfeksiyon varlığından haberi olmayan hamile kadınları bekleyen en büyük risk ise erken doğum riski ve bundan daha önemlisi de doğum sırasında mikroorganizmayı bebeğe bulaştırmaktır. Klamidya yeni doğan bebeklerde göz iltihaplarına neden olur. Trahom adı verilen bu hastalık körülüğe bile neden olabilir. Ayrıca yeni doğanlardaki diğer bir tehlike de klamidya zaatürresidir. Bu nedenle hamile olan her kadında klamidya taraması idel olarak yapılmalıdır.
Önlem Nelerdir? Klamidya enfeksiyonundan korunmanın en etkili yöntemi diğer bütün cinsel birleşme ile bulaşan hastalıklarda olduğu gibi (uzun süreli tek eşli bir ilişki yok ise) kondom kullanmaktır. Bunun dışında yıkanırken akan suyla yıkanmak yani duş yapmak, vajina içini su ile yıkamamak, sentetik iç çamaşır yerine pamuklu olanları tercih etmek, çok dar pantolonlar giyinmemek gibi basit kurallara dikkat etmek tüm vajinal enfeksiyonlardan korunmada olduğu gibi klamidyadan da korunmada etkilidir. En az yılda bir herhangi bir yakınma olmasa bile kontrole gitmek de genel sağlık açısından önemlidir.
Tedavi Klamidyanın tedavisi antibiyotikler ile olur. Yapılan uzun araştırmalar sonucu Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi klamidya enfeksiyonları için standart protokoller önermiştir. Bu tedaviler ile klamidya herhangi bir zarar görmeden tedavi edilebilir. Klamidya ile gonore (bel soğuklu) genelde bir arada bulunduğundan bu tür hastalıklardan biri teşhis edildiğinde diğerine yönelik tetkik ve tedaviler de mutlaka yapılması gerekmektedir.

 

Yorum Yazın...