Diyet / Şok Diyetler

Çin Zayıflama Diyeti

By  |  0 Yorum

Hedef: Haftada 2 - 3 kilo . Günlük kalori: 1400 Kcal
Kalori hesapları yapmadan, forma girmenizi sağlayan Çin diyeti basit bir temel ilkeye dayanır. Organizmamızda, aynen besinlerde olduğu gibi iki zıt enerji vardır: toprağa ve soğuğa bağlı dişi enerji. Ying, gücü ve ateşi temsil eden Yang. Ying, örneğin peynirde, sebzelerde ve meyvelerde bulunur. Yang ise ette ve baharatlarda. Zayıflamak ve sağlıklı kalmak için bu iki enerjinin organizmada eşit oranda bulunması gerekir. Yang enerjisinin ağırlıkta olduğu insanlar besin yoluyla ying enerjisini güçlendirmelidir. Ya da tam tersi yapılmalıdır.
Eğer bir besinden fazla miktarda ya da az miktarda alınırsa organizma bundan etkilenir. Sonuç olarak da kilo alınır ya da verilir, güçten düşülür. İdeal kiloya ve forma kavuşmak için neyi daha sık ve neyi daha az yemek gerektiğini bilmek gerekir. Çin diyetini uygulamanın bir başka sebebi de çok dengeli bir beslenme sunmasıdır. Bu diyette bol miktarda karbonhidrat, hububat ve sebze yenmektedir. Yağ alımının miktarı ise çokaza indirilir. Yalnız diyeti uygulamadan önce ying yapıda mı yoksa yang yapıda mı olduğunuzu saptamanız gerekir. Bunun için de testimizin sorularını cevaplamanız yeterli olmaktadır.
Ying misiniz yang mı?
Hangi besinlere ağırlık vermeniz gerektiğini öğrenmek için bu testi uygulayarak yapınızı belirleyin. Aşağıda sıraladığımız özelliklerin birçoğu sizde varsa ying tiplisiniz demektir. Bu durumda yang besinlere ağırlık vermenizi öneririz.
* Sakin, içe dönük, sessiz, oldukça pasif birisiniz. * Ten renginiz soluk ve sık sık üşürsünüz. * İştahınız az. * Az sıvı alıyor ve genelde sıcak içecekleri yeğliyorsunuz. * Metabolizmanız ağır çalışıyor. * Kötü hazım ve kabızlık sorununuz var. Ve genellikle ayaklarda şişmeden yakınıyorsunuz. * Genellikle kalçalarda, karında ve baldırlarda yağ birikimi oluyor.

Eğer aşağıdaki özellikler size daha çok uyuyorsa yang tiplisiniz demektir. Dengeyi sağlamak için ying besinleri yemelisiniz.
* Dışa dönük, dinamik ve çabuk öfkelenen birisiniz. * Soğuğu pek hissetmiyorsunuz. * Sık sık ve iştahla yiyorsunuz. * Metabolizmanız hızlı ve çok enerji yakıyorsunuz. * Karın kramplarından ve mide yanmasından şikayetçisiniz. * Daha çok vücudunuzun üst kısmı şişmanlıyor. Sofranızdaki enerji Ying besinleri peynir, inek sütü, yoğurt, sebze, bambu filizi, meyve, tatlılar, margarin ve soya sosu. Soğuk ve pişmemiş ya da haşlanmış besinler de yin besinlerdir.
Yang besinleri Et, balık, baharatlar, kahve, alkollü içkiler, ayçiçek yağı, soya yağı ve tüm sıcak yemekler.
Nötr besinler Soya, fasulye, bezelye, nohut, ananas, incir, malta eriği, üzüm, bal, mısır özü yağı.
BU DİYETİN GÜNLÜK MENÜLERİ
1. GÜN
Sabah : Tarçınlı çay, 1 bardak pirinç sütü. 3 etimek. Öğle : Sebzeli pilav. Biraz kırmızı biber veya soya sosu ile tatlandırılmış tavada sebze veya. Öğle : Haşlanmış soya fasulyesi, havuç ve mısırlı salata, 1 haşlanmış elma yiyebilirsiniz. İkindi : 1 meyve Akşam : Buharla pişirilmiş pilav ve safranlı dana eti. Fırında domates. 2-3 haşlanmış erik.
2. GÜN
Sabah : 1 fincan çay, müslili süt Öğle : Bezelyeli pilav, 1 rafadan yumurta. Buharda pişmiş ıspanak, 1 haşlanmış meyve. İkindi : 1 meyve Akşam : Buharda pişmiş pilav ve fırında balık, buharda pişmiş sebze.
3. GÜN
Sabah : Sütlü kahve, 2 dilim kepekli ekmek. Öğle : Bezelyeli pilav, 1 rafadan yumurta. Buharda pişmiş ıspanak, 1 haşlanmış meyve. İkindi : 1 bardak süt Akşam : Curry'li tavuk veya karides, karışık haşlanmış sebze, 1 meyve.
4. GÜN
Sabah : 1 fincan çay, 1 dilim ekmek ve 1 dilim ananas. Öğle : Kızarmış tavuk. Bularda pişmiş sebze ve salata. İkindi : 1 meyve Akşam : Soya soslu spaghetti, 1 dilim ızgara et
5. GÜN
Sabah : 1 fincan kahve, 2 dilim kepek ekmeği, diyet bal. Öğle : 1 dilim ızgara et, curryli sebze haşlaması, 1 sandviç ekmeği. İkindi : 1 meyve Akşam : Sebze çorbası, fırında dil balığı, meyve salatası.
6. GÜN
Sabah : 1 fincan çay, müslili süt. Öğle : Curry'li tavuk, meyve salatası. Akşam : Buharda pişmiş pilav, baharatlı omlet, 1 meyve.
7. GÜN
Sabah : 1 fincan çay, 2 dilim kepek ekmeği, diyet bal. Öğle : Taze soğanla pişirilmiş soyalı tavuk. Akşam : Buharda pişmiş domatesli pilav, haşlanmış taze fasulye.

 

Yorum Yazın...