Güzellik / Estetik

Ciltde Oluşan İstenmiyen Leke Tedavileri

By  |  0 Yorum

Günümüzde Siz İstemesenizde Kendiliğinde Meydana gelen lekeler psigolojimizi bozmak için hiç bir engel teşkil etmeden günümüzü zehir edebiliyor, Önerilerimizi sunmadan önce Aşağıda bulunan lekeler için bilgilendirme konuları umarım merak ettiklerinizi gidermeye yarar.
Ciltte meydana gelen lekeler, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülen renk değişiklikleridir. Lekelerin oluşumu doğuştan olabildiği gibi çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayrıca uzun süre güneşte kalmanın da lekeleri arttırdığı gözlemlenmiştir. Lekeler genellikle yüz bölgesinde çene, alın ve yanaklarda vücutta ise sırt, göğüs ve el üstünde görülür.
Lekenin Nedenleri Ve Çeşitleri * Genetik yatkınlık * Hormonal değişiklikler * Bazı sistemik hastalıklar * Enfeksiyonel hastalıklar (mantar vb.) * İlaç ve yanlış kozmetik kullanımı * Güneş
Cafe Au Laitafe Doğuştan veya erken çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan sütlü kahverengi olan lekelerdir.
Melasma (Cloasma) Hamilelik sırasındaki hormonal değişimler ve doğum kontrol hapların içerdiği hormonlar ciltteki melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir. Melanin pigmentindeki bu artış en çok güneş gören çene, alın ve yanaklarda boyutları büyük lekeler oluşturabilir. Genetik özellik taşıyan bu durumlar bazen tekrarlayan hamilelik dönemlerinde artış gösterebilir.
Hiperpigmentasyon Deride melaninden ve melanin dışı faktörlerden kaynaklanan pigmentasyon artışıyla ortaya çıkar.
Lentigo Erken yaşlarda özellikle ciddi güneş yanıklarından sonra veya yoğun olarak bronzlaşan cilt tiplerinde oluşan çilden daha geniş kahverengi lekelerdir. Senil lentigo ise ilerleyen yaşlarda genelde ellerin arka yüzünde güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış ciltlerde oluşan lekelerdir. Renkleri açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerdedir.
Foto alerjik reaksiyonlar Ağızdan alınan ilaçlar veya bölgesel sürülen bazı kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık veya alerjik reaksiyon seviyesinde iken, bazen daha ağır reaksiyonlar nedeniyle bölgesel su toplamalarına ve lekelerin oluşumuna sebep olabilirler.
Kronik güneş veya solaryum Uzun süre güneşte kalma ve sık solaryum kullanımı sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Bu nedenle leke oluşumunda artış görülür. Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekiyor. Varolan lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için yaz ve kış dönemlerinde mutlaka güneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir.
Çil (Efelid) En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi renkte olabilirler. Kalıtsal özelliği vardır. Vücudun her yerinde görülebilir. Ancak genellikle yüz ve kol bölgesinde görülür. Bahar ve yaz mevsiminde artış gösterirken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.
Vücutta meydana gelen lekelerin ayrımını yapmak çok önemlidir. İyi huylu olarak nitelendirilen lekeler lazer, peeling gibi yöntemlerle tedavi edilirken, kötü huylu olanlar ise cerrahi müdahalelerle alınmalıdır. Merkezimizde dermatologlarımız tarafından yapılan muayenelerden sonra lekenin çeşidine göre uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir.
Lekelerde Tedavi Çeşitleri;
Kimyasal peeling Kullandığımız peeling ürünleri değişik konsantrasyonlarda (% 25, 35, 50, 70 ) meyve asiti içerir ve doktorlarımız tarafından uygulanır. Kullandığımız ürünler Glikolik asit (Alfa Hidroksi Asit- AHA) ve Glukonolakton ( Poli Hidroksi Asit- PHA ) dur. Cilt tipi, cilt rengi ve problemin yoğunluğuna göre seans sayısı ve seans aralıkları değişebilir. Genellikle haftada bir uygulama yapılır ve ortalama olarak 5-10 seans arasında uygulanmalıdır. Yapılacak tedavinin niteliğine göre bölgeye sürülen solüsyonlar bazen bölgenin rengini açabilir bazen de soyucu nitelik taşıyabilir. Kimyasal peeling uygulamaları kişinin günlük aktivitelerini etkilemez. Lekenin çeşidine göre tek başına uygulanabildiği gibi başka yöntemler ile birlikte uygulanabilir.
Jetpeel ile Leke Tedavisi; Merkezimizde cilt yenileme işlemlerinde kullandığımız FDA onaylı, patentli bir sistem olan Jetpeel cihazını leke tedavilerinde etkin olarak kullanmaktayız. Süpersonic jet akımlarla tamamiyle doğal elementler olan su ve havayı özel tasarlanmış başlıklarıyla cilde gönderen Jetpeel sistemi; yüzeysel-orta ve derin peeling yapabilme özelliğine sahiptir. Cilt yüzeyinde aşındırma yaparak cilt görünümünü ve rengini düzenler. Mikrodermabrazyona (aliminyum hidroksi kristalleri kullanılan peeling) göre en önemli avantajı iyileşme süresi kısa olması ve işlem sırasında ve sonrasında ağrı olmamasıdır. Jetpeel ile leke tedavisi ayda bir uygulanır. Seans sayısı doktorumuz tarafından ihtiyaca bağlı olarak belirlenmektedir.
Lazerle leke tedavisi Yaşlanmanın ve güneşin neden olduğu lekelerin lazer ile tedavisi bu tür problemlerin çözümünde en etkili uygulamalardır. Merkezimizde leke tedavilerinde Fotona Erbium lazer ve Fotona QX lazer kullanılmaktadır. Ciltteki kolajen yapımında artış olduğundan ciltte aynı anda gençleşme de sağlayabilirler. Genellikle yaş ile oluşan lekelerin giderilmesi için bir veya iki tedavi yeterli olmaktadır ancak daha koyu ve büyük lekeler için seans sayısı artabilir. Erbium lazer ciltteki kahverengi pigmentleri (melanin) hedef alır. Pigment lazerin enerjisini emer ve deri dokuları üzerinde yayılır ve vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından emilir.
Yapılan tüm leke tedavisi işlemlerinden sonra mutlaka güneş koruyucusu kullanmalıdır.

 

Yorum Yazın...