Güzellik / Cilt Bakımı

Cilt Tipinizi Testlerle Bulalım

By  |  0 Yorum

Güzellik merkezlerinde ya da parfümerilerde hangi bakım ve temizleme ürünlerini kullanmanız gerektiğini soruyor musunuz?
Etiketlerin üzerindeki normal, hassas ve karma cilt tiplerinden hangisinin size uygun olduğunu uzun uzun düşünüyor musunuz? İhtiyacınız olan yağsız, yoğun içerikli ya da hafif jel formunda bir ürün mü? Aşağıdaki testte, tüm bu soruların,merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilirsiniz.
1- Temizlik sonrasında cildim geriliyor. a- Evet b- Zaman zaman c- Asla
2- Cildimi temizledikten kısa bir süre sonra cildim parlamaya başlıyor. a- Evet b- Sadece T bölgesi c- Hayır
3-Cildimin tipi...
a- Pürüzsüz b- Normal c- Gözenekli

4- Makyaj yaptığımda cildim kepekleniyor.
a- Evet, güçlü bir şekilde b- Zaman zaman c- Hayır
5- Cildim ısı değişikliklerine aşırı reaksiyon veriyor.
a- Evet b- Seyrek c- Kesinlikle
6- Cildim çabuk yağlanıyor.
a- Evet b- Seyrek c- Hayır
7- Cildim çoğu zaman kaşınıyor, yanıyor ya da kızarıyor.
a- Evet, sıkça b- Çok seyrek c- Hayır
8- Güneşe çıktığımda cildim yanıyor.
a- Hızlı b- Arada sırada c- Seyrek
9- Yüzümde kırışıklıklar var.
a- Evet b- Çok az c- Hayır
10- Yanaklarımda kılcal damarlar var.
a- Evet b- Az c- Hayır
Değerlendirme
Cilt tipi: 1
Hassas, dolayısıyla kuru cilt (a'lar çoğunluktaysa)
Cilt temizliğine sıkça gerginlik hissiyle karşılık veren bir cildiniz var. Gözenekleriniz küçük ama cildiniz çabuk kuruyor ve özellikle ağız kenarı, göz çevresi ve boyun bölgesinde erken yaşlanma belirtileri var. Hassas ciltler yanmaya, kızarıklıklara ve kaşıntıya maruz kalıyor. Isı değişikliklerinde çabuk reaksiyon gösteriyor.
Bakım önerileri: Parfüm içerikli bakım kremleri, vücut losyonları ve duş jelleri size göre değil. Alkollü cilt temizlik ürünleri de cildinizi yakarak tahriş eder. Hassas ciltler için geliştirilmiş bakım ürünlerini ve bebek ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca AHA ve meyve asidi bileşenli kremlerden de cildi hassaslaştırdıkları ve incelttikleri için uzak durmalısınız. Peeling ürünleri de dikkatli olmanız gereken ürünler arasında. Eğer gerçekten çok hassas bir cildiniz varsa, bu tür ürünlerin ayda bir kez uygulanması yeterli. Kış aylarında en çok ihtiyacınız olan şey yağ. Dolayısıyla nemlendirici maskeler cildinize ekstra nem kazandırır.
Cilt tipi 2
Normalden karma cilde (b'ler çoğunluktaysa)
Normal cilt, mükemmel bir cilttir. Asit koruma mantosu ve kan dolaşımı neredeyse kusursuzdur. Parlar, gergin değildir, pürüzsüz ve yumuşak bir dokusu vardır. Cilt pembemsi ve sağlıklı bir görünümdedir. Karma ciltler ise çoğunlukla çene, burun ve alın bölgesini içine alan T bölgesinin yağlandığı bir cilt tipidir. Yüzün kalan kısmı ise bu bölgeye oranla daha kurudur. Yanaklarda ise geniş bir bölgeye yayılmış kılcal damarlar gözlenir.
Bakım önerileri: Bu cilt tipine sahip iseniz fazla hassas olmadığı için şanslı sayılabilirsiniz. Ama normal ve karma cildin asla kaldıramadığı şey fazla bakımdır. Özel bitki içerikli bakım kürlerinden uzak durmalısınız çünkü cildin dengesini bozabilirler. Derinlemesine bir temizlik ise bu cilt tipleri için kaçınılmazdır. Karma cildin, farklı bir bakıma ihtiyacı vardır. T bölgesine siyah noktaların oluşumunu engelleyecek temizlik sonrasında alkol içerikli bir yüz toniği kullanın. T bölgesi temizlik maskesini tercih ederken, yanaklar ise nemlendirici maskeye gereksinim duyar.
Cilt tipi 3
Yağlı ve siyah noktalı cilt (c'ler çoğunluktaysa)
Temizliğin hemen ardından tüm yüz parlamaya yatkındır. Geniş gözeneklere sahiptir. Çizgiler ve kırışıklıklar yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Siyah noktalardan ve sivilcelerden şikayetçidir.
Bakım önerileri: Bu cilt tipinin hassas ve derinlemesine bir bakıma ihtiyacı vardır. Siyah noktalar için, yıkama jeli ya da salisil asit içeren temizleme ürünleri kullanmanızda fayda var. Kullandığınız yüz toniği alkol içerebilir. Haftada bir kez yapılan peeling hem cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini temizler hem de gözeneklere yerleşmiş olan kirleri arındırır. Temizleme maskeleri de hızlı ve etkili sonuçlarla mükemmel bir cilt yaratır. Parlamaya karşı ise yağsız güzellik ürünleri etkilidir. Günlük bakımınızda hafif krem jeller kullanmanızda fayda var. Hem cildin nem ihtiyacını karşılar hem de mat bir görünüm kazandırır. Böylelikle cildinizin doğal dengesi sağlanmış olur. Fondötenlerin de yağsız çeşitlerini kullanmanızda fayda var.
Kaynak : Hürriyet

 

Yorum Yazın...