Güzellik / Estetik

Çene Eklemlerindeki Sorunlar

By  |  0 Yorum

Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. çene eklemi sorunları bu rahatsızlık baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalar biçiminde semptomlarla kendini gösterir.
kimi kez klinik belirti vermeden yıllarca devam ederken, kimi kez de insanları canından bezdiren bir rahatsızlık olarak sürer. nedenleriçene eklemi rahatsızlığının oluşmasında bir çok neden vardır. farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye sebep olabilecek biçimde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.çözüm yollarıçene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi biçimi yoktur. çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması, optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi çeşitli tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde harmoniniz sağlanır.
okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolgu,protez ve kuron köprüler gözden geçirilir.kapanış hattınızı dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılır.çene eklemi rahatsızlığı sizin için sorun mi? baş ağrıları ve diş aşınmalarının çene ekleminizle alakası olabileceğini tahmin edemeyeceğinizden dolayı uzun bir müddet farkında olmadan çene eklemi rahatsızlığı olabilir. çene-yüz kasları ve dişlerinizin kapanışı çene ekleminizin fonksiyonunu tesirler. aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplarla çene eklemi rahatsızlığınız ile ilgili bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
kaslar dişlerinizi sıktığınız ya da gıcırdattığınızın farkında mısınız? sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz? sıklıkla baş-boyun ağrılarınız oluyor mu? dişlerinizi sıktığınızda ağrınız artıyor mu? stresli olduğunuzda dişlerinizi daha çok sıkıyor musunuz? dişlerinizde duyarlılık, aşınma var mı? dişler ve kapanış ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine temas ediyor mu? eksik dişleriniz fazla mı? zaman vakit kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz? çiğneme sırasında güçlük çekiyor musunuz?çene eklemleri ağzınızı açtığınızda çene eklemlerinizden ses geliyor mu? ağzınızı açıp kapamada, yemek yemede veya esnemede güçlük çekiyor musunuz? bazen çenenizin kilitlendiğini hissediyor musunuz? baş-boyun bölgesine bir travma geldi mi? diğer eklemlerinizi de ilgilendiren artrit gibi bir rahatsızlığınız var mı? ağzınızı açmakta güçlük çekiyor musunuz?
çene eklemi rahatsızlığının anlaşılması çene-yüz kaslarınızdan, dişlerinizin kapanışından ve çene kemiklerinizden etkilenen çene ekleminiz kompleks bir yapıya sahiptir. bu üç yapının her biri ekleminizin armonisi için çok mühimdir. kaslarınız esnek ve dengeli olmalıdır. dişleriniz eksiksiz fizyolojik ve biyolojik bir uyum içerisinde dengeli olup, tertipli bir kapanış vermelidir. ağzını açma ve kapama haraketleri fizyolojik limitler içersinde olmalıdır.
kaslar: çene-yüz kaslarınızın gevşeme ve kasılması ile ağzınızı açma-kapama, konuşma ve çiğneme işlevlerini yapabilirsiniz. kaslarınız stres altında olmayıp rahat olduğu vakit, eklemlerinizle birlikte bir düzen oluştururlar. kapanış: dişlerinizin anatomik biçimi, çiğneme fonksiyonunuzu yapmanızı temin eder. alt-üst çene kemikleriniz ve çene ekleminizle birlikte dişleriniz çene kapanışını oluşturur. stabil bir kapanışınızın olması stabil bir ekleminizin olmasını temin eder.
çene eklemi: çene eklemi alt ve üst çene kemiğinizdeki bağlantıyı temin eder. bu durum ağzınızı açma-kapama, konuşma, ısırma ve çiğnemenizde büyük etki yapar.çene ekleminizdeki uyumun bozulması çene-yüz kasları, çene eklemleri ve alt-üst dişler arasındaki kapanış çene eklemlerinizi etkileyen üçlü bir mekanizma oluşturtur. bu mekanizmayı oluşturan yapılardan birinde bozukluk olduğu vakit, çene eklemlerinizde uyum bozulmuş olur, çene-yüz kaslarınızdaki spazm, çene eklemlerinizde ya da başınızda ağrılara sebep olabilir, kapanış sorunları eklemlerinizin pozisyonunu değiştirebilir. diskin yerini değiştirmesi eklemlerinizden ses gelmesi veya eklemlerinizin kilitlenmesine sebep olabilir.
kas problemleri: stres, dişlerin sıkılması ve yanlış duruş kaslarda spazma sebep olur. kasılan kaslar, alt ve üst çene kemiklerinizi birbirine yaklaştırarak eklemlerinizde istenmeyen yüklere ve zaman zaman de dişlerinizde aşınmaya sebep olur.kapanış problemleri: alt ve üst çenenin birbirleriyle uyumsuz kapanışı, çene eklemlerinizde problemler yaratabilir. eklem problemleri: çene eklemi problemleri dişlerinizi sıkmanızdan, o bölgeye gelen travma ya da artrit gibi eklem rahatsızlıklarınızdan meydana gelebilir. bağların uzamasına neden olan eklem problemleri, diskin yerinden oynamasına ve hatta artrit gibi değişikliklere sebep olur.diş doktoru muayenesi: çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden diş doktoru muayeneniz, tedavinizin ilk aşamasını oluşturur. diş doktoru tarafından yapılan ayrıntılı muayeneniz, yalnızca çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil tüm genel sağlığınızla ilgilidir.
stres altında olup olmadığınız, dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız, dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınız, ailenizde çene eklemiyle ilgili şikayetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulur. sizden alınan yanıtlar ve muayene sonuçlarıyla rahatsızlığınızın nedenleri anlaşılmaya çalışılır.
yine muayene sırasında kaslarınızı etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığı, çene-yüz ve boyun kaslarınızın uyum içerisinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır.doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek ağrı olup olmadığını, ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde ağrı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma sırasında kayma yapıp yapmadığını ve maksimum ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar. kaynak: diş doktoru cem dündar

 

Yorum Yazın...