Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı

Çarpık diş ve çene bozukluklarında diş telinin önemi

By  |  3 Yorum

Film yıldızları, iş adamları, ev hanımları yaşlarına aldırmadan dişlerine tel taktırıyor.
Ortodonti tedavisinin gelişmesi kozmetik nedenlerle protez diş uygulamalarını da azalttı! Ne de olsa teller artık sosyal ilişkileri bozmuyor. Dişlerinde tellerle tiyatro sahnesine çıkan da var, gelinlik giyen de!
Ortodontik tedavi, yani çarpık diş ve çene bozukluklarını düzeltmek için ideal dönem çocukluk yılları. Ancak fırsatı kaçıranların geç kaldıklarını düşünmeleri yersiz. Her yaşta tedavi mümkün.
Ömür boyu ağız ve dişlerindeki bozuklukla yaşamak istemeyenler sağlam dişlerini çektirmek, yerine protez yaptırmak zorunda değil. Tel tedavisi dişlerin görünen yüzeyine ya da ağız boşluğu tarafına uygulanabiliyor. Dış yüzeye metal braketlerin yanı sıra şeffaf olanları takılabiliyor.
Hatta meraklısına altın braket bile yapılıyor. Bu konuda en çok talep Arap ülkelerinden geliyor. Dişin iç yüzeyine takılanlarda tedavi birkaç ay daha uzun sürüyor.

Çocuklar genellikle ebevenleri tarafından tedaviye zorlanırken, erişkinler kendi rızalarıyla geldikleri için tedaviye uyumları daha yüksek.
Tek sorun ilk birkaç gün süren ve ilaç kullanmayı gerektirebilen ağrılarda. Yetişkinlerin ağrı toleransı çocuklardan daha az.
Ortodonti tedavinin implant uygulamalarında da yeri var. İmplant yapılacak bölgenin iki yanındaki dişlere tellerle müdahale ediliyor. Eğilme, çarpılma düzeltiliyor. Boşluğa da implant yerleştiriliyor. Bu arada bu tedaviyi yaptıranların ağız temizliğine çok önem vermeleri gerekiyor.
Ortodonti sadece estetik amaçlı yapılmıyor. Dişlerin çapraşık olması ya da çenenin kapanmasında bozukluk, yüzde ciddi ağrılara yol açabiliyor. Nedeni çapraşık dişin çene kemiği üzerine ek yük bindirmesi.
Ağız açma kapamada kemikler ses yaparken, hassasiyet gelişiyor. Yeme-içme sırasında ağrı oluyor. Çenenin takılması, çıkması gibi sorunlar yaratıyor. Buna bağlı ortaya çıkan bir başka sorun baş ağrıları. Boyun ve sırt ağrısı bile görülebiliyor. Bu ağrının dişe vurması, dişten kaynaklandığı düşünülerek gereksiz diş çekimleriyle sonuçlanabiliyor.

3 Yorum

 1. nazan

  27 Kasım Cuma 2009 23:14

  benim yaşım 19 ve bendede diş problmi vardı.taki yazınızı okuyana kadar.sizinle tanıştıktan sonra diş teli taktırmaya karar verdim ve doktora gittim diş teli taktırdım.şuan dişlerimde gözle görülür bir değişim var.ne kadar sevindiğimi tahmin bile edemezsiniz.diş sorunu olanlar ve diş teli taktırmaktan çekinen arkadaşlar varsa onlara diyebileceğim tek şey bu bizim sağlığımız......ii geceler arkadaşlar.

 2. dilek

  25 Ağustos Çarşamba 2010 09:51

  33 yaşındayım tel taktıralı 8 ay oldu.Dişlerimde inanılmaz derecede düzeldi.yaşını problem edenler hiç düşünmeyin hemen taktırın .Çaresi varken neden gülmekten çekinelim.

  • duygu

   11 Haziran Cumartesi 2011 00:33

   dilek hnm kime nerde yaptırdınız bende 30 yaşındayım ve çok kararsızım benim alt dişler önde biraz.ve tedavi uzar diye korkuyorum.

 

Yorum Yazın...