Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Buzun İnsan Üzerindeki Önemi

By  |  0 Yorum

Bir çok insan soğuktan hoşlanmasa da buzun nimetlerinden yararlanabilir. Soğuk hava ve buz, eklem ağrılarından, baş ağrısına, saçlardan cilde kadar pek çok soruna deva olabiliyor.
Ruslar ise soğuğun faydalarından en çok yararlanan insanlar olarak dünya üzerinde biliniyorlar.
İşte Soğuğun Faydaları:
Eklem Ağrıları İçin * Kriyoterapi yani buz tedavisi adı verilen bu yöntemle vücuttaki çeşitli romatizma, eklem ağrıları ve şişlikler azaltılabiliyor. * Çünkü soğuk, damarları sıkıştırarak her türlü eklem ağrılarını önemli ölçüde yok ediyor. * Kriyoterapi yani buz tedavisi yöntemini kliniklerde yaptıracağınız gibi tekniklerini öğrenerek evinizde de uygulayabilirsiniz. * Bunun için ağrıyan bölgeniz üzerine buz torbası koyarak kompres yapabilirsiniz. Soğuk, etkisini 20 dakika içinde gösterecektir. * Fakat buzu deriye doğrudan temas ettirmeden bir beze sararak uygulamak daha faydalı.
Buz Hematomları Yok Ediyor
* Soğuk kompres, damarlara doğrudan etki ederek yumuşak dokular arasında kanın toplanmasını yani hematomu azaltarak ödem oluşumunu engelliyor. * Bu yöntemden faydalanmak için uzmanın önerdiği bir süre ve sıklıkta ( 48 - 72 saat boyunca, genel-likle 1/2 - 1 saat arayla 8 - 10 dakika kadar) buzlu kompresin o bölge üzerine uygulanması gerek.
Buz Baş Ağrısında Etkili Uzmanlar soğuğun baş ağrısını gidermede de etkili olduğunu söylüyor. Bunun için başınızda ağrı olduğunda bir poşete buz doldurun ve ince bir beze sarılı biçimde ağrıyan bölge üzerinde uygulayın.
Soğuk, hassas olan sinirleri uyuşturarak ağrıyı azaltacaktır. Diş ağrılarınız olduğunda da yanağınıza koyacağınız buz torbası ağrıyı dindirecektir. Soğuk Buz Odalarında Metabolizma Hızlanıyor Kuzey bölgelerde - 110 derecede olan soğuk odalar kullanılarak hastalar 1 ya da 2.5 dakika içeride bırakılıyor. Bu yöntem kalp hastalıkları ve soğuk alerjisi olanlar hariç herkese uygulanabiliyor.
Buz Cilt Lekelerini Gideriyor
* Leke üzerine uygulanan basınçlı buz, cilt üzerinde bulunan siğil, doğum ve yanık lekelerini yok edebiliyor. * Bu yöntemle özel bir aparatla çok ince buz parçaları yüksek basınçla cildin alt tabakalarına gönderiliyor ve tekrar emiliyor. * Böylece cildin o tabakasının kendi kendisine yenilemesi sağlanıyor. * Cilt kendi kendini yenilediğinde de lekeler ortadan kalkıyor. * Yöntem, güzellik merkezlerinde uygulanıyor.
Buz Saçları Canlandırıyor : * Dökülen saçlarımızın yeniden çıkmasına yardımcı olabilmek amacıyla başınıza yaklaşık sıfır derecede hazırlanmış buz torbası ya da özel hazırlanmış bir kasket yerleştirebilirsiniz. * Uzmanlar, soğuğun da etkisiyle saç derisinde bulunan kan damarlarının büzüldüğünü ve saç köklerinin canlandığını anlatıyor.
Buz Bazı Tümörlere Karşı Etkili : Cerrahi operasyon yardımıyla uygulanan basınçlı buzun; karaciğer, akciğer, prostat, kolon ve böbrek üzerinde yer alan küçük çapta bazı tümörlerin yok edilmesinde önemli ölçüde rol oynadığı söyleniyor.

 

Yorum Yazın...