Güzellik / Cilt Bakımı

Bronzlaşmak için altın kurallar ve öneriler

By  |  0 Yorum

Solaryuma girmek istemiyorsunuz. Güneşin altında saatlerce yatacak sabrınız ve zamanınız da yok. Size kolay bir çözüm lazım.
Ten renginiz ne olursa olsun, özellikle de yaz aylarında herkeste bir bronz görünme hevesi başlıyor. Çoğunluk soluğu solaryum salonlarında alırken, buna hala şüpheyle yaklaşanlar da var. Güneş altında yatacak kadar sabrınız, ya da zamanınız yoksa, geriye tek bir çare kalıyor, o da bronzlaştırıcılar.
Bronzlaştırıcıların kötü bir şöhreti de yok değil. Turuncu bacaklar, ya da eşit dağılmamış renk, bronzlaştırıcılarla ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan. Ancak şunu söylemekte fayda var: Teknoloji bu konuda da hızla ilerliyor. Bronzlaştırıcıların verdiği o çirkin turuncu renk artık geçmişte kaldı denebilir. Ayrıca kremi iyice yaydığınız sürece, hiçbir sorun çıkmayacağından da emin olabilirsiniz. Nereden mi biliyorum? Kişisel tecrübelerimden tabii ki!
Hazırlık aşaması Bu konuda bilmeniz gereken şey, doğru ürünü seçmeniz gerektiği. Doğru ürün, en pahalı ürün demek değildir. Hemen her bronzlaştırıcı da yaklaşık aynı maddeler bulunur. Farklılığı yaratan maddeler genellikle kremin daha eşit oranda dağılmasını ve iğrenç kokmamasını sağlamakla yükümlü olanlardır. Doğru ürünü bulmanın en yolu ise denemektir. Kozmetik satan mağazalara gidip, test ürünlerini kolunuzun iç kısmında küçük bölgelere uygularsanız, hangi üründen daha memnun kaldığınızı bulabilirsiniz.
Kullanacağınız ürüne karar verdiğinizde, işleme hazırsınız demektir. Yalnız, eğer önceden başka bir bronzlaştırıcı kullandıysanız, bunun etkilerini cildinizden iyice temizlemek için 3-4 gün boyunca bir peeling ürünü kullanın. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken şeyse, seçtiğiniz bronzlaştırıcının kuruma süresidir. Bazı ürünler anında kururken, diğer bazı ürünlerde bu süre 15 ila 60 dakika arasında değişebilmekte. Bu nedenle mutlaka kutunun üzerini okuyun. Ayrıca tüylerinizi aldığınız günle bronzlaştırıcıyı kullandığınız gün arasından en az bir gün bırakın.

Kurallar Peeling işlemini baştan savmayın. Dirsek, dizler, ayaklarınız ve elleriniz üzerindeki sertleşmiş ve kuru bölgelere özellikle itina gösterin.
Nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin. İlla pahalı bir ürün kullanmanız da gerekmez. Kokusuz bir ürünü tercih etmeniz iyi olacaktır. Çünkü nemlendirici ve bronzlaştırıcının kokularının karışması hoş olmayabilir.
Cildiniz yeterli derecede nemliyse, bronzlaştırıcı daha iyi emilir. Bacakları gövdeniz ve göğüsleriniz izlesin. Kremi gene aşağıdan yukarı doğru sürün.
Şimdi işin can alıcı noktasına geldik: Kremi bölge bölge uygulayın. Önce ayak bileklerinizden dize kadar olan kısımla başlayıp, kremi iyice yayarak yukarı doğru çıkın. Dize geldiğinizde, bu bölgeyi atlayın ve doğrudan bacaklarınızın üst kısmına kremi sürmeye başlayın. Eğer daha kolay olacaksa, bacağınızın önünü ayrı, arkasını ayrı olarak bronzlaştırıcınızla kremleyin. Bacağınızı kremlemeyi bitirdiğinizde, diz ve ayaklarınıza elinizde kalan kremi sürün. Bronzlaştırıcı sürdüğünüzü özellikle belli eden bölgeler bunlar olduğundan, en az miktarı burada kullanmalısınız. Daha sonra diğer bacağa geçin.
Bronzlaştırıcıyı kollarınıza sürerken, bu kez de dirseklerinize sürmekten kaçının. Kollarınız bittikten sonra, elinizde kalan fazla kremi bu bölgeye iyice dağıtın. eğer sırtınıza da bronzlaştırıcı sürmek istiyorsanız, bunun için birini bulmanız en iyisi olacaktır. İşiniz bittikten sonra, nemlendiricinizi diz, dirsek ve ayaklarınızın üstlerine tekrar sürün. Bu bronzlaştırıcının emilimini artırır. Bazıları nemlendiriciyi tüm vücutlarına sürseler de, bu herkeste iyi sonuç vermeyebilir.
Her bronzlaştırıcı yüze uygulanmıyor. Yüz için ayrı bronzlaştırıcılar da var. Bu nedenle satın aldığınız bronzlaştırıcıyı nerelerde kullanabildiğinizi kontrol edin. Bronzlaştırıcıyı yüze uygularken gene nemlendiricinin üzerine sürmek daha iyi sonuç verir. Yapabileceğiniz bir diğer şey de Clarins Radiance Plus gibi pratik bir ürün denemek olabilir. Bu krem, içinde çok az bronzlaştırıcı içeren bir gece kremidir. İstediğiniz rengi elde edene kadar her gece sürüp, istediğiniz rengi elde ettikten sonra da, gün aşırı kullanabilirsiniz. Böylece renk korunmuş olur.
Ellerinizi yıkamayı sakın unutmayın! Elleriniz yüzde 40 daha fazla gözenek içerdiğinden, onları hemen yıkamazsanız, komik turuncu avuçlarla gezmek zorunda kalırsınız. Bir diğer alternatif de, bir kağıt havluyu ıslatıp avuç içlerinizi iyice silerek temizlemektir. Böylece ellerinizin üstündeki kremi korumuş olursunuz.
Bu kadar uğraştıktan sonra, peeling, kese gibi uygulamaları aza indirgemek iyi olacaktır. Bronzlaştırıcıların ömrü zaten kısadır ve yaz sıcaklarında suyla temasınızın daha fazla olduğu düşünülecek olursa, peeling gibi uygulamalarla bronzlaştırıcınızın ömrünü iyice azaltmanın alemi yoktur.
Unutmayın ki bronzlaştırıcınız sizi güneşten korumaz. Ancak bazı bronzlaştırıcılar güneşe karşı koruma faktörü de içerirler. Güneşlenirken bunları kullandığınız takdirde daha iyi yandığınızı göreceksiniz ama dikkatli olun!
Turuncu oldum, biri beni kurtarsın! Hemen panik yapmayın. Kremin vücudunun her yerine eşit olarak dağılmaması sık rastlanan bir durumdur, özellikle de bronzlaştırıcıyı ilk kez kullanıyorsanız. Peki kendinizi uzun kollular ve pantalonlar içine hapsetmeden yapabileceğiniz ne var? Öncelikle bronzlaştırıcının etkisi maksimum 5 gün olacaktır. Bunun için en kötü ihtimal 5 gün sabredip, rengin atmasını bekleyebilirsiniz. Beş gün bekleyemem diyorsanız, o zaman exfoliator, peeling ve kese gibi uygulamalardan birini deneyin. Renk daha çabuk kaybolacaktır. Ancak illa da renkten o an kurtulmak istiyorsanız, pek çok ünlünün kullandığı bir bronzlaştırıcı olan St Tropez markasının St Tropez Self Tan Remover'ını (bronzlaştırıcı çıkarıcı) deneyebilirsiniz. Bunu losyon sürer gibi sürüp, rengin çıkmasını beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer bronzlaştırıcının uygulanmasından sonraki 3-4 saat içinde sürülürse sonuç daha da iyi oluyor, ama bronzlaştırıcıyı sürdükten birkaç gün sonra da kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yazın...