Diyet / Diyete Başlarken

Bilinçsiz Kilo Vermeyin

By  |  0 Yorum

Günümüzün önemli sağlık sorunlarının başında gelen şişmanlıktan (obezite) kurtulmak için bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin böbrek hastalığına sebep olabildiği belirtildi.
Aydın 82. Yıl Devlet Hastanesi Diyaliz Servisi Sorumlu Hekimi Dr. Hamza Ay, zayıflamak için uzun süre yemek yemeyen ve su içmeyen kişilerin beslenme yetersizliğine bağlı olarak karaciğer ve böbreklerinin hasar gördüğünün altını çizerken, özellikle yaz mevsiminde uzun süre sıvı tüketen kişilerin kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirtti. Daha çok genç bayanların şişmanlık korkusu sebebiyle yaptıkları bilinçsiz zayıflama diyetleri sonucunda böbreklerini kaybettiklerini belirten Dr. Hamza Ay, "Özellikle yaz aylarında vatandaşlarımız yeterli miktarda sıvı almaya özen göstersin. Diyet yapmak aç ve susuz yaşamak değildir" dedi.

Şu anda Aydın merkezde 200, il genelinde ise yaklaşık 300 kişinin hastanelerde diyaliz tedavisi gördüğünü ve bu hastaların çoğunluğunun bayanlardan oluştuğunu söyleyen Dr. Ay, "Özellikle genç bayanlar, zayıflayarak daha güzel görünüme kavuşmak için hayatını mahvedebiliyor. Diyet yapacak olanlar, bunu kesinlikle bir uzmanın denetiminde yapmalıdırlar. Maalesef Aydın'da bilinçsiz yapılan diyetler neticesinde böbrekleri iflas etmiş hastalarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Bize gelen hastalarımızın birçoğunu gençler oluşturuyor. Bununda en önemli sebebi kişilerin sağlık konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasıdır" diye belirtti.

 

Yorum Yazın...