Güzellik / Estetik

Bıçak altına yatmadan, ameliyatsız yüz güzelliği

By  |  0 Yorum

Bu hafta sizlere Botox, peeling, lazer, karbon vs. hakkında bıçak altına yatmadan gerçekleştirilecek tüm yöntemleri yazdım.
Yrd.Doç.Dr Melisa Eczacıbaşı Botox Son yıllarda özellikle estetik alanda kullanılan yöntemlerden biri. Kozmetik amaçlı Botox'un kullanılması ise ilk kez Los Angeles Californiadaki plastik cerrahlar tarafından ortaya atılıyor ve son 12 yıldır estetik tıpta sıkça kullanılıyor.. Özellikle 25 60 yaş civarında olanlar göz çevresi,alındaki yatay çizgileri ve kaş arasın-daki çizgileri ve boyundakı çizgileri bu yöntem vasıtasıyla tek bir seansta tamamı ile yok edebilirler. Bir seans ortalama 30 dk gibi bir zamanda gerçekleşıp ,kaşlarda kalkma ve göz çevresi ,alın, kaşortası ve boyundaki çizgilerin geçmesini sağlar.
Peeling Peeling kelime anlamı soyma demektir . Bu şekilde ciltteki ölü hücreleri cilt yüzeyinden uzaklaştırarak daha canlı ve taze görünümde bir cilde kavuşmak mümkün. Peeling yüzeysel , orta ve derin peeling olmak üzere 3 gruba ayrılır. Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan peeling ise glikolik asit peelingidir, cilt üzer indeki ince kırışıklıklar,. Akne izleri ve lekelerde yaygın olarak kullanılır.
Lazer Derin peeling amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Amaç lekelerin ve ince çizgilerin giderilmesi ve belirli bir oranda ciltte ki yaşlanma belirtilerini yoketmek ve gerginleştirmektir.

Karbon Dioksit lazer ve erbium yag lazer olarak bir kaç grupta sınıflandırılır. Co2 lazer daha derin etki yapmakta, lokal anestezi şartlar altında uygulanmakta iken , erbiyum yağ lazer ise her hangi bir anestezi gerektirmeden daha yüzeysel bir şekilde soymaktadır. Lazer yapmadan önce hastayı çok iyi seçmek gerekir. İyleşme süresi hastadan hastaya göre deyişmekle birlikte ,beyaz tenlilerde daha kısa ,koyu tenlilerde ise biraz daha uzun sürmektedir.
Lipofiling Bu işlemde kişinin kendi vücudundan alınan yağ santrifuja tabi tutulduktan sonra çok ince uçlu iğnelelerle deri altına enjekte ediliyor. Özellikle burundan ağız kenarına uzanan derin çizgilerde ,yüzün değişik bölgelerdeki sivilce izi ve yara izi doldurmasında ,dudak dolgunlaştırma gibi durumlarda sıklıkla baş vurulabilen bir yöntemdir . İşleme takiben ilk hafta içerisinde yüzde şişkinlikler ve morluklar görülebilir.
Kollajen Bilinen en eski dolgu maddesi olmakla beraber yöntemi uygulamadan önce allerjik deri testi yapmak şart .
Hylaform Yaklaşık 6-7 yıldan beri kullanılan bir yöntemdir. Doğal bir madde olması avantajı mevcut ,kalıcılığı kişilere göre değişmektedir. Göz çevresi,alın,kaş ortası,burundan dudağa uzanan çizgi ve dudak şekillendirme gibi işlemlerde güvenilir bir şekilde kullanılabilir. En uygun yönteme seçmek ise hastanın cilt tipi ve cilt yaşını değerlendirmek, bölgeye uygun en doğru tedavi şeklini karar vermek ve hastanın beklentisini bilmektır. Yöntemler tamamı ile tıbbı olduklarından muhakkak bu konularda uzman ve tecrübeli doktor tarafından uygulanmalıdırlar..
Dr Melisa Eczacıbaşı Medical&Esthetic Center American Academy of Dermatolojinin aktif üyesi olan Yrd.Doç.Dr Melisa Eczacıbaşı tarafından yönetilmekte, tıbbı teknolojinin en son cihazları ile hizmet verilmektedir.

 

Yorum Yazın...