Anne ve Çocuk / Çocuk Sağlığı

Bebekler Neden Ağlarlar

By  |  0 Yorum

Ailelerin, çocuklarıyla ilgili en fazla yakındıkları sorunların başında `ağlama`, herhangi bir biyolojik rahatsızlıkdeğil, sevgisizlikten de kaynaklanabiliyor. Duygusal açlık da sebep olabilir. Bebeklerin sadece hastalandıklarında değil, duygusal yönden açlık hissettiklerinde ve ilgisiz kalındığında da ağlayabilirler. Hiçbir rahatsızlığı olmamasına rağmen günde 3 saatten daha uzun süren, haftada 3 günden daha fazla tekrarlayan bebek ağlaması fiziksel sorun yaratmaz. Ağlamak genelde fiziksel sağlık açısından sorun oluşturmaz. Bu durumlarda hekimin ağlayan bebeğin ağlama nedenini çok dikkatli bir öykü, fizik inceleme ve yakın gözlemle bulması ve tedavi etmesi gereklidir.
BEBEKLERİN AĞLAMA NEDENLERİ

-Rahatsızlık (bebeğin pis olması, çok sıcak veya soğuk ortam) -Yorgunluk (çok fazla ziyaretçi) -Hastalık ya da ağrı (ağlamanın şeklinin değişmesi) -Açlık (yeterli süt alamama, büyümenin hızlanması) -Annenin yedikleri (her türlü yemek bazen de inek sütü) -Annenin aldığı ilaçlar (kafein, sigara, diğer ilaçlar) -Memede süt fazlalığı -Kolik -Fazla ilgi gereksinimi olan bebekler
Ağlama, çoğu zaman bebeğin derdini çevresine tek anlatma yoludur. Ağlayan bir bebek kötü, yaramaz veya disiplinsiz olarak değerlendirilmeden önce bebeğin ağlamasına neden olan gereksinimlerin araştırılması gerekir. Ağlamaya neden olan sorunu ortaya çıkarabilmek için öncelikle ağlamanın şeklini ve ne zaman başladığını bilmek gerekir.
Açlık
Açlık ağlamaya neden olan en önemli nedenlerdendir. Bu nedenle ağlıyorsa sabırsız bebeğin hemen beslenmesi sağlanmalıdır. Çoğu kez ağlama, annenin sütünün yetersiz olduğunu düşünüp, gereksiz yere ek besine başlamasına neden olur. Bir bebek ayda ortalama 500-600 gr alıyorsa anne sütü yeterlidir, bu durumda ağlamanın başka bir nedene bağlı olduğu düşünülmelidir. Ek besinler, genelde bebeğin ağlamasını azaltmaz ve bazen ağlamayı artırabilir.
Bebek 2 haftalık, 6 haftalık ve 3 aylık dolaylarındayken büyüme hızlandığı için bu dönemlerde bir kaç gün aç gözükebilir ve daha sık beslenmek isteyebilir. Bu dönemlerde daha sık emzirilmesi gerekir.
Kirli alt bezi
Bebeğin cildi çok hassastır, uzun süre altının kirli veya ıslak kalması tahrişe neden olur ve bebeği rahatsız eder. İster kumaş, ister hazır bez kullanılsın, bebeğin altı sık kontrol edilmeli, bezi ıslak veya kirli ise değiştirilmelidir.
Sıcak veya Soğuk
Bebekler için fazla sıcak ve soğuk rahatsız edicidir. Bebeğin bulunduğu oda içi uygun ısı 18 - 22 derecedir. Bebekler ortam ısısına uygun giydiril-melidir. Bu ısıda bir fanila, bir pamuklu tulum ve yelek yeterli olacaktır. Uyurken üzerine bir ince battaniye veya yorgan örtülmesi yeterlidir.
Terkedilmişlik duygusu
Bebek başlangıçtan beri az uyuyan bir bebek olabilir ve ağlama adetini terkedilmişlik duygusu içinde geliştirmiş olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için bebek bir kaç hafta anababanın odasına alınabilir. Herhangi bir oyuncak yanında bırakılarak, bebeğin bu alışık olduğu oyuncağı görerek rahatlaması ve uyuması sağlanabilir. Bebekler gece boyunca sık sık gözlerini açar, el ve kollarını hareket ettirirler, bebeğin yanına gidilmesine gerek yoktur, yataktan kalkarken çıkan gürültü bebeği uyandırabilir. Bebekleri gün boyunca çok uyuyan anneler, gündüz uykularını azaltıp gece uykusunu düzene sokabilirler.
Sevgi ve ilişki ihtiyacı
Bebekler kendileri ile ilgilenen kişiden sevgi ve fiziksel ilişki bekler, dokunulmaktan, kucağa alınmaktan, masajdan ve konuşulmaktan keyif alırlar. Bebeğin özellikle sol tarafta taşınması, bebeğin annenin veya babanın kalp seslerini dinleyerek rahatlamasını sağlayacaktır. Hiç bir neden gösterilemeyen durumlarda ağlayan bebeğe bir losyon veya yağla yumuşak masaj ve ardından ılık bir banyo yapılması bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Karın ağrısı
Annelerin yediği yiyecekler bazen bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bebekler annelerin yediği inek sütü, yumurta, soya ve fıstık gibi yiyeceklerin içerdiği proteine alerjik olabilirler. Bebeklerde ilk emzirme öncesi bir iki kez süt formülleri ile beslenme bile inek sütü alerjisi gelişmesine yol açabilmektedir. Ayrıca kafein, çay ve kolalar süte geçerek bebeği rahatsız eder.
Anne sigara içiyorsa ya da başkaları annenin yanında sigara içiyorsa bu da bebeğin daha çok ağlamasına neden olabilmektedir. Çay ve kahveyi azaltmak, sigarayı emzirmeden önce ya da emzirme sırasında içmemek bebeğin rahatsız olmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Gaz Sancısı
Bazı bebekler günün belli zamanlarında, özellikle akşamları sürekli ağlar. Tıpkı karın ağrısı varmış gibi, ayaklarını kendine çeker, emecekmiş gibi hareket eder ama onu rahatlatmak çok zordur. Bu şekilde ağlayan bebeklerin ya bağırsakları çok çalışır ya da gazı vardır, ama nedeni kesin değildir. Buna "kolik" denir. Kolik bebekler için ilaç önerilmemektedir, bazen bu ilaçlar bebek için zararlı da olabilmektedir. Kolik ağlamaları bebek 4-5 aylık olduğunda azalacaktır. Koliği olan bir bebeği rahatlatmanın en iyi yolu onu kucakta tutmak, hafif hareketlerle ve yumuşak bir basınçla karnını okşamaktır. Bazen ılık banyo da bebeğin ağrısını hafifletmekte yardımcı olmaktadır.
Yenidoğan bebeği ağlamadığı zaman bile en az 3 saat kucakta gezdirmek şiddetli ağlama ve sancıyı azaltacaktır.
Bebeğe yardımcı olması için anne dinlenmiş ve sakin olmalıdır. Uykusuzluk ve yorgunluğun önlenmesi için, yakınlardan yardım istenmelidir.
Bir bebek sürekli ağlamaya başlarsa, özellikle de daha önce hiç böyle ağlamamışsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Akut orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda ağlamanın hastalığın ilk bulgusu olabileceğinin de akılda tutulması gerekir.
kaynak:bsm.gov.tr

 

Yorum Yazın...