Sağlık / Şifalı Bitkiler

Bebek Pişiklerini Geçiren Şifalı Bitkiler

By  |  0 Yorum

Bebeklerde Pişik, Bebek Pişiği, Pişik Neden Olur?
Bazı çocukların cildi çok duyarlıdır. En ufak bir ihmal böyle çocuklarda pişiğe neden olur. Pişik özellikle bebeklerde yaygın olarak görülen sorundur.Bebekleri oldukça huzursuz ve rahatsız eden sorundur. Bebeğin rahat uyumasını engeller gün boyu huzursuz olmasına sebep olur.Pişiği anlamak içinde bez bölgesinde kızarıklık olur,iltihapta görünmesinin yanında bölgede kabarcık olan şişliklerde bulunur.Pişikte bebek kendini bazı uyarılar göndererek anlatır.Genelde ağlama ve bez değişimi sırasında acı çekerek pişik görüldüğünü kendince anlatmaya çalışır.Pişiğe erken müdahale ederek önüne geçilmeli.Böylece bebeğin ileride de benzer sorunlar yaşamasını engellenmiş olur ve cillte iz kalmaz. Yetişkinlerdede görülebilir. Yaz aylarında pişik bir çok insanda görülebilen cilt sorunudur.
Pişik şu nedenlerle ortaya çıkar:
* Bebeğin banyosu ihmal ediliyorsa, * Altı düzenli açılmıyorsa,

* Kullanılan pudra çocuğun cildine uygun değilse (Pudranın çocuğun cildine uygun olup olmadığını) nerden anlamalı? Bu bölümde önerilen şeylerin hepsini yaptığınız halde de­ğişme olmuyorsa büyük bir olasılıkla pişiğin nedeni pudra­dır. * Kullanılan sabun çocuğun cildini rahatsız edebilir. Piyasada­ki iyi cins bebek sabunlarından birini kullanın. * Bebeğin çamaşırlarında sabun kalması da pişiğe yol açar. Bunun için özellikle çamaşırları iyice sudan geçirmek -duru­lamak- gerekir. * Bebeklerde pişik problemi varsa bunun diğer bir sebebide bebek bezlerinden kaynaklanıyordur. Bebek bezinin adi markalardansa değiştirmenizi öneririz. * Bebeklerde pişiğin diğer bir nedeni sindirim sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. * Bir takım enfeksiyonlardan dolayı bebeklerde pişik görülmektedir. * Yetişkinlerde görülen pişikler de ise sıcaktan pişen bölgenin terlemesi ve terde bulunan tuzun etkisiyle oraya temas eden çamaşırın sürtünmesi ile o bölgede meydana gelen kızarıklıktır.
Pişikler, bezlerin vücuda sıkı sıkıya değdiği yerlerde daha çok görülür. Kullandığınız bezler yeterince yumuşak değilse bu da bir pişik nedeni olabilir. İdrar ve kakada tahriş edici pek çok madde vardır. Bu maddeler önceden pişik olan yerlere değerse deride yaraların oluşmasına bile yol açabilir. O halde, pişiği olan çocuğun altını çok sık değiştirmeniz gerekmektedir. Bezleri iyice kaynatmalısınız. Bu şekilde hem üzerindeki mikropların ölmesini, hem de kalmış sabun zerrelerinin yok edilmesini sağlamış olursu­nuz.
Pişik geçene kadar bebeğe lastik külot giydirmeyin ve banyosunda da sabun kullanmayın. Eğer çocuğunuzda pişik varsa, yukardaki nedenleri aklınız­dan geçirin. Farkına varmadan yanlış ya da eksik bir şey yapmış olabilirsiniz. Kısa sürede pişik nedenini bulacaksınız.
Pişik Bitkisel Öneriler:
* Pişikten kurtulmak için bölgeyi temizlerken hercaimenekşe çayını kullanın.Eğer pişikte iltihaplı şekilde görülme durumu varsa 1 damla kadar çay ağacı yağıda ekleyebilirsiniz.Uygulamayı yaptıktan sonra bölgeyi iyice kurulamayı ihmal etmeyin.
* Pişik için eczanelerde merhem satılır.Onlardan kullanabilirsiniz.Kremlere göre daha etkili olacaktır. Size bir tavsiya daha. Arko kremi de pişik olan bölgeye maske gibi bol miktarda sürerseniz zamanla pişikten eser kalmayacaktır. Ben çocuğumda kullandım ve fazlasıyla faydasını gördüm. Ayrıca yetişlinlere de tavsiye edebiliriz.
* Karakafes veya kadifeçiçeği yağıda pişik için kullanılan bitkiler arasındadır.
* Başlangıç durumundaki pişiklere zeytinyağı ya da başka ço­cuk yağlarından sürebilirsiniz.
Pişik eğer böyle basit önlemlerle geçmiyorsa o zaman dokto­runuza başvurmanız gerekir.

 

Yorum Yazın...