Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Baş Ağrısının Nedenleri ve Baş Ağrısı Tedavisi

By  |  0 Yorum

Baş ağrısı sorunu, bazı bireyler için ender gelişen bir belirti olurken, bazı bireyler içinse yaşamlarını kısıtlayan, sorunlar yaşatan kronik bir hastalık olabilmektedir. Birçok hasta, baş ağrısının altında yatan ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden korkar ve endişelenir.
Baş ağrısı yaşamı boyunca her bireyin sık sık yaşadığı, çözümlenebilir nedenleri olan bir hastalıktır.
Baş ağrısının beyne fazla kan hücumu, sinüzit, nezle, girip, yüksek ve düşük tansiyon, göz bozukluğu, dolaşım bozukluğu, solunum yetersizliği, kadınlarda aybaşı halleri, menenjit, safra rahatsızlığı, verem ve aşırı üzüntü gibi nedenleri olabilir.

Kainat eczanesinden öneriler
- Migren tipi baş ağrıları için, 2 su bardağı kaynar su içine birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş fesleğen, defne ve oğul otu konularak 15 dakika demlenmeye bırakılır. Bu karışımdan günde 2 bardak olmak üzere, en az bir ay düzenli olarak içilmesi önerilir. - 1 çay bardağı sıcak suya; lavanta, papatya, kekik, karabaş otu gibi bitkilerden 1 kahve kaşığı konulup 5 dakika demlenir. Bu karışımdan günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir. - 1 bardak kaynar suya 4 – 10 gram arası oğul otu konularak, 10 dakika bekletilir. Baş ağrısını hafifletmek için bu çaydan günde 3 defa içilmesi önerilir.
Noktalarla tedavi
- Baş ağrısı ense kökünden başlıyorsa ve kafatasının alt bölümünde gerginlik varsa, önce bu bölgeye nokta masajı yapmalısınız. - Başın tepesindeki noktalara üç parmakla masaj uygulayın. - Başın ortasındaki noktadan başlayarak alnın tam orta çizgisindeki üç noktaya bastırın. Bunu 3 kez tekrarlayın. - Başın orta çizgisi üzerindeki dört noktaya ve başın arkasındaki 3 noktaya bastırın. Bunu üç kez tekrarlayın. Ense kökündeki 3 noktaya beşer saniyelik sürelerle ve derine etki edecek şekilde bastırın.
Renklerle tedavi
Toprağa yani kristale hayat membası olan güneşi yansıtınca 7 renk oluşur. “Yaratıcının boyasıyla boyanınız” hükmünce mordan kırmızıya 7 renk (mor, yeşil, sarı, kırmızı, turuncu, mavi, turkuaz) bize 7 enerji alanını ve merkezini işaret ederek, renklerle merkezi uyarmayı anlatıyor. Buna göre baş ağrıları nedeniyle terapi edilen hasta için mor renk kullanılması önerilir.
Taşlarla tedavi
Özellikle stresten kaynaklanan baş ağrısını hafifletmek amacıyla mor renkli ametist taşı tavsiye edilir.
Kokularla tedavi
Lavanta, yasemin, gül, iğde, papatya gibi kokular stresten kaynaklanan baş ağrılarını rahatlatmak amacıyla önerilir.
NOT: Baş ağrısı çok ani ve şiddetli bir şekilde başlıyorsa, görmede bozukluk, dengede bozuklukla ortaya çıkıyor ve gittikçe şiddetleniyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

 

Yorum Yazın...