Güzellik / Vücut Bakımı

Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulabilirim ?

By  |  0 Yorum

Ayak Kokusu Tedavisi
Ayak kokusundan kurtulmak için çeşitli ilaçlar veya bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz ancak biz s ize bu yazımızda pratik ve masrafsız bir yöntemlerden bahsedeceğiz. Bir çok kişide yaygın olarak görülen ayak kokusu sorunu sadece bizi rahatsız etmekle kalmıyor, çevremizdekileri de rahatsız ediyordur.
Ayak kokusu tedavisi için Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyun ve her akşam yatmadan önce 10 dakika leğende bekletin. Bu işlemi 10 gün boyunca uygulayın, 10. günün sonunda ayak kokusu diye bir şey kalmamaktır. Bu tedavi yöntemi genelde tavsiye edilen yöntemdir ancak ayak kokularınızdan kurtulmak için ayak sağlığınıza da dikkat etmeli çorabınızı sıklıkla değiştirmeli ve rutin bir şekilde bakım yapmalısınız.
Ekstra bir kaç bilgi daha verecek olursak, cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, bu uygulama balsam vazifesi görür. Ayrıca bazı rahatsız edici kokulara karşıda demli çay yöntemini uygulayarak kurtulabilirsiniz mesela eliniz balık ya da soğan kokuyorsa, elinizi demli çayla yıkayın. Son olarak ayak kokularınızdan çeşitli yöntemleri denemenize rağmen kurtulamıyorsanız bir doktora danışmanız yararlı olacaktır.
Ayak kokusu insanların ayaklarını etkileyen bir vucüt kokusu tipidir. Ayak kokusu çok kötü koku olarak bir çokları tarafından dikkate alınmaktadır. Ayak kokusu birkaç saatte özellikle yeterli havalandırma olamayan çorap ve ayakkabılardan meydana gelmektedir. Çünkü insan ayağı sıklıkla ter bezleriyle kaplıdır (daha büyük ayağa sahip olanlar daha fazla terlerler) ayakların aşırı derecede terlemesinin nedeni budur. Bu terleme ve sıcaklık sürekli çoğalan bakteriler ve mantarlar (fungiler) için ideal şartları sağlamaktadır.
Ayak kokusu toplumsal bir sorundur. İnsanların ayak kokusu, çevrelerindeki ilişkilerini değiştirebilecek bir proplemdir. Ayak kokusu kız isteyen erkeklerde bile kızı vermeme, kızın erkek adayını istememe gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Ayak kokusu aile toplantılarında bireylerin en güçlü referanslarından birisidir.
Ayak kokusu bazen, ayak sahibini istenmez yapar. Bu kadar olumsuz etkiye sahip ikinci bir vakıa ter kokusudur. Ki ter kokusunun çaresi kolaydır. Bir parfüm, deodorant yada kolonya geçicide olsa çözümdür. Ama ayak kokusu hiçte kolay çözülecek bir sorun değildir. Ayak kokusu ayağı sürekli temiz tutmakla giderilebilinir. Ancak bu her zaman işe yaramaz. Bazı bünyelerdeki mikrop oranı o kadar etkindir ki hemen çoğalır.
Fiziksel aktiviteler artığında, ayak terlemesi bakteriyel büyüme ve bakteri artık ürünlerinin tümü artmaktadır. Bu durum kokunun şiddetini artırmaya neden olmaktadır. Ayaklardaki kıllar, özellikle parmaklar üzerindeki, bakterilerin daha etkili olmaları için özel bir ortam sağlamaktadır. Bu durum daha fazla kokunun oluşmasını da sağlamaktadır.
Ayak Kokusu Nedenleri :
Ayak kokusunun ana nedeni brevibakterileri (Brevibacteria,Maya bakterileri) olarak düşünülmektedir. Bu bakteriler ayak üzerindeki, özellikle parmak aralarında ve taban üzerinde oluşmuş, ölmüş deriyi sindirirerek sülfür kokusuna sahip amino asit, metiyonin, metanetiyole (amino acid, methionine ve methanethiol ) dönüştürürler. Brevibakterileri aynı zamanda Limburger, Bel Paese, Port du Salut ve Muenster gibi peynir çeşitlerinin karekteristik keskin kokulu (keskin ekşi kokusu) gibi nahoş kokuları vermektedir. Buna ek olarak propiyonik asit (propanoic acid) aynı zamanda ayak ter örneklerinde bulunmuştur.
Bu asit propiyonik bakterileri tarafından amino asitlerin parçalanma ürünüdür. Propiyonik asid, kimyasal yapı olarak ve koku karekteristik özelliği gibi fiziksel özellikleri yönüyle asedik aside benzerdir. Buda ayak kokularını çoğu kişiler tarafından sirke kokusuna benzetmelerini açıklamaktadır.
İzovalerik asit (isovaleric acid)3-methyl butanoic asid Staphylococcus epidermidis bakterisinin faaliyetleri sonucu olarak ayak kokusunun diğer kaynağıdır. Bu bakteri bazı peynir tiplerinde mevcuttur.
En eski ayak deodorantlar arasında allspice (yeni bahar bitkisi) gibi aromatik bitkiler vardı. 19 yy da Rus askerleri botlarına koruma için yerleştirirlerdi. Pudra ve aktifleşmiş odun kömürünün çoğu tipleri Odor Eaters gibi ayak kokusuyla mücadele etmek amacıyla geliştirilmiştir. Ayak kokusuyla mücadelelerde antimikrobiyal çorap, antimikrobiyal sprey ve diğer antimikrobiyal ürünler kullanılmaktadır.
İnsanlar büyüdükçe onların istenmeyen ayak kokusu ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Bu nedenle batı ülkelerinde ayakkabılar günün büyük kısmında giyilir, çoğu insanlar ayakkabıları çıkarmaktan kaçmışlardır. Bu bir çelişkidir. Çünkü ayak terlemesini azaltmanın en etkili yolu ayakkabıları çıkarmaktır.
Farklı kültürlerde ayak kokusuna tepki farklıdır. Örneğin eve girişlerde ayakkabıların çıkarıldığı yerlerdeki ülkelerde ayak kokusu daha azdır.
Ayak Kokusu Tedavisi:
Ayak kokusunu çözmek için piyasada çeşitli kremler, spreyler, çoraplar bulunmaktadır. Tercihinize göre kullanabilir ve ayak kokusu sorununu çözebilirsiniz.
Ayak kokusu için bitkisel çözümler Ayak Kokusunu gidermeye Gereken Şifalı Bitkiler:Kına, Ada çayı, Havuç, Akhuş ağacı, Sirke Hazırlanış Şekli:* Kına ve sirke suda kaynatılır. Elde edilen su ile ayaklar yıkanır. * Ada çayı rendelenmiş havuç ile birlikte suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen su ile tedavi müddetince ayaklar bol bol yıkanır. * Akhuş ağacının yaprakları kurutulduktan sonra ufalanmadan kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı ile yatmadan önce ayaklar bol bol yıkanır. Ayrıca bildiğimiz çayı ılık bir şekilde 10 dakika ayaklarımızda bekletirsek 10 gün içinde ayak kokusunun sona ereceğini göreceksiniz.

 

Yorum Yazın...