Güzellik / El ve Ayak Bakımı

Ayak Bakımında Yapılması Gerekenler

By  |  1 Yorum

Kış mevsiminin tüm stresini taşıyan ayaklarınıza özel ilginin tam sırası!
Ayak banyosuyla ritüele başlamaya ne dersiniz? Banyo rahatlatır, temizler ve aynı zamanda bakım yapar. Örneğin, esansiyel lavanta yağının canlandırıcı ve tazeleyici bir etkisi var. Cilt yüzeyinin fazla buruşmaması ve sadece üst kısımdaki sertliklerin yumuşaması için ayak banyosunun beş dakikadan daha fazla sürmesi anlamsız aslında.
Jiletten uzak durun Ayaklarınızı bir havlu yardımıyla iyice kurulayın, bu arada parmak aralarını da kesinlikle ihmal etmeyin. Şimdi özellikle topuk bölgesindeki sertlikten bir ponza taşı yardımıyla kurtulabilirsiniz. Yaralanmalardan uzak durmak istiyorsanız, kesinlikle tırnak makası ya da jilet kullanmayın.

Şimdi sırada ayak tırnakları var... Ayak tırnakları kesinlikle yuvarlak değildir. Dolayısıyla tırnaklarınıza şekil verirken küt olmalarına dikkat edin. Tırnaklarınızın sivri uçlu kenarlarını da hafifçe törpüleyin. Aksi takdirde uzadıklarında batıkların oluşumunu engellemeniz mümkün olmaz.
Ayaklarınızı iyice kremlemeden önce yumuşak bir vücut fırçasıyla hafifçe fırçalarsanız, cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerinden arındırmış olursunuz. Her gün düzenli olarak kullandığınız krem hem ayaklarınızın nemlenmesine yardımcı olacak, hem de bakımlarını yaparken pürüzsüz ve yumuşak olmalarını sağlayacaktır.
Eğer ayaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz, o zaman size önerimiz kalın bir tabaka kremden oluşturduğunuz 10 dakikalık bir maske. Fazla kremi bir kağıt mendil yardımıyla alabilirsiniz. Ayaklarınızı ferahlatmak için de eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiz ayak spreyleri ideal...
Rahatlamak için basit yöntemler Gündüz ya da gece boyunca yüksek topuklar üzerinde durmak zorunda kalmak, hem kasları hem de parmak uçlarını yorgun düşürür. Oturduğunuz yerde ayak bileklerinizi küçük dairesel hareketlerle rahatlatabilirsiniz.
Sandalyeye tutunun. Ayaklarınız çıplak halde, ağırlığınızı vererek önce dışarı sonra da içe doğru üzerinde bir süre durmaya çalışın. Aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.
Buz gibi soğuk bir su şişesini yere bırakın. Çıplak ayaklarınızla bir ileri bir geri döndürün.

1 Yorum

  1. SENDE Mİ BÜRÜTÜS

    8 Aralık Salı 2009 21:22

    YA BENİM AYAK PARMAKLARIM DA SANKİ Bİ RAHATSIZLIK VAR.DERİ YOK OLMUŞ.AĞRI VE KAŞINMADA YOK .NE YAPMALIYIM ARKADAŞLAR? KAFAMA ÇOK TAKILIYOR,İŞ TEMPOSUNDAN DOKTORA DA GİDEMİYORUM.

 

Yorum Yazın...