Anne ve Çocuk / Çocuk Gelişimi

Anne Sütü Almayan Çocukların Beslenme Şekli

By  |  0 Yorum

Anne Sütü Almayan Çocukların Beslenme Şekli

Sıcaklıktan, çevreye olan ilgilerinin artmış olmasından, yatış pozisyonundan veya bilemediğimiz herhangi bir nedenden dolayı bazı bebekler emme konusunda isteksiz olabilir, anne göğsünü almak konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirler.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu bu durumda yapmanız gereken şeyin bebeğinizi öncelikle sakinleştirmek, daha sonra yarı uykuya geçirmek ve uyur pozisyondayken göğsünüzü vermek olduğunu söylüyor.

Anne sütü yerine mama…

Anne sütü ile beslenmenin uygulanamadığı veya yenidoğan döneminden itibaren anne sütü ile beslenmeyen bebekler için öncelikle mamalar kullanılabilir. Örneğin Dr. Koray Karabekiroğlu ilk 6 ayda anne sütü almayan bebeklerin beslenmesinde ilk tercihin mamaların verilmesi olduğunu söylüyor.

Mama ile beslenme en az 6 ay, mümkünse 1 yaşına kadar sürdürülmelidir. Hiç anne sütü almayan bebeklerde biberon kullanılabilir. Biberonlar ve başlıkları her kullanımdan sonra temiz su ile iyice temizlenmeli, en az 20 dakika süre ile kaynatılmalıdır.

Biberonla beslenme

Biberonla beslenen bebeklerde de beslenme pozisyonu önemlidir. Bebek, anne kucağında yarı dik pozisyonda, başı annenin koluyla desteklenir şekilde tutulmalıdır. Emzik şişesinin dikçe tutulması ve lastik memenin sütle dolu olması gerekir ve bu şekilde bebeğin hava yutması önlenir.

Biberon deliğinin uygun boyutta olması da önemlidir. Uygun bir biberon deliği için şişe ters çevrildiğinde önce ip gibi, ardından damla damla süt akışının izlenmesi gerekir.

Preaptamil ve aptamil 1 arasındaki farkı da hemen anlatayım:

İkisinin de besin içeriği aynı... Ancak aptamil 1 daha uzun süre tok tutan yapıya sahip.. Daha ziyade anne sütü almayan yeni doğmuş bebekler için.. Adapte mamalar (Preaptamil, Similac 1, Nutrilon 1, SMA S-26, Humana1, Nan 1 gibi) her 30 mililitre kaynatılmış ılıtılmış su içine 1 ölçek olacak şekilde biberonla hazırlanır.

Bebeğe verilecek mamanın ısısı el bileğine 1-2 damla mama damlatılarak kontrol edilir. Mümkünse mamanın her beslenme öncesinde hazırlanması tercih edilir. Kullanıldıktan sonra artan mamanın tekrar kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Bu arada bir bilgi daha hazırlanan mamayı oda sıcaklığında en fazla 1 saat tutabiliyorsun... Biberona ağzını değdirmediyse bebek, buzdolabında da 24 saat kalabiliyor... Ama biberona ağzını değdirdikten sonra saklama şansı yok atmak gerekiyor..

Ekonomik koşulların uygun olmadığı durumlarda (hazır mamalar sağlanamıyorsa) bebek inek sütü ile beslenebilir. İnek sütü ilk ay yarı yarıya, 1-4 aylar arası iki hacim süte 1 hacim su olacak şek,ilde sulandırılmalı, 4. aydan sonra ise sulandırılmadan verilmelidir. 100 mililitre inek sütüne 1 çay kaşığı ( 5 gram şeker ) ve 1 çay kaşığı bitkisel yağ konulur.

Anne sütü çocuğun beslenmesi için en önemli unsurdur. Çocuk, zorunlu haller dışında ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü verilemeyen bebeklere mümkünse formül (hazır) mama verilmelidir.

Anne sütü Almayan Çocukların Aylara Göre Beslenme Seçenekleri

  • 0-1 ay Formül mama Yoğurt (1 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)
  • 2. ay Formül mama Yoğurt (2 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)
  • 3. ay Formül mama Yoğurt (Sulandırılmayacak)
  • 4. ay Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt Sebze çorba (Tuz kullanmayın, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edin) 5 Meyve suyu (Taze sıkılmış elma veya şeftali ile başlayın)
  • 5. ay Yumurta sarısı (Katı kaynamış 1 çay kaşığı ile başlayın) Sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası Günde toplam 500cc süt ve yoğurt Meyve püre veya meyve suyu
  • 6. ay Tam yumurta sarısı (Katı kaynamış) Sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası Meyve püresi Muhallebi Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt
  • 7. ay Tam yumurta Kıyma, tavuk, balık ezmesi Kurubaklagil ezmeleri Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt Meyve püresi
  • 8. ay Tam yumurta Kıyma tavuk, balık, ezmesi Kurubaklagil yemekleri Günde; 500cc formül mama yoğurt Mevsim meyveleri Sebze yemekleri
  • 9. ay Artık aile sofrasına, çocuğa uygun kaşık, çatal kullanarak oturabilir.

 

Çocuğunuzun bir günlük menüsünde, ayına uygun olarak, yukarıda belirtilen besinlerin hepsinden mutlaka bulunmalıdır.
Unutmayın! 1 yaşından önce yemeklere tuz ve şeker ilavesi yapılmamalıdır. 1 yaşından önce bebeklere inek sütü verilmemelidir.

 

Yorum Yazın...