Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Durumlar

By  |  3 Yorum

Ameliyat: Ağrısız bir ameliyat için ve ameliyat sırasında tam olarak uyuyabilmeniz için anestezi doktorunuz size genel anestezi verecektir. Tam olarak anestezi altına girdikten sonra yan tarafınıza yatırılırsınız. Göğsün yan tarafına birkaç tane küçük insizyon yapılır. Cerrah bu sırada ucunda küçük bir video kamera bulunan bir tüpü göğsün içine yerleştirir. Bu kamera vasıtası ile cerrahınız akciğerinizi ve göğsün içindeki diğer organları bir televizyon alıcısında izler. Gerekli ameliyat da diğer insizyonlar kullanılarak yapılır. Ameliyat bittikten sonra göğsün içinde geçici olarak bir tüp bırakılır. Ameliyat yaraları dikişlerle kapatılır.
Akciğer ameliyatı gerektirecek, çeşitli durumlar hangileridir ? a.Enfeksiyonlar. b.Göğüs boşluğunda veya akciğerlerde) ileri gelmiş olabilen yara­lar. c.Akciğerlerde meydana gelmiş olan kistler. d.Selim veya habis ciğer tümörleri.
Akciğerlerde veya göğüs boşluğunda yapılacak ameliyatlar emniyet­li midir ? Ameliyat tekniklerinde ve anestezi usullerinde son yıllarda elde edilen gelişmelerle bugün akciğerlerde ve göğüs boşluğunda yapıl­makta olan ameliyatlar yaklaşık karın nahiyesinde yapılan ameli­yatlar kadar emniyetli olmaktadır;.
Göğüs boşluğu bir ameliyat esnasında açıldığı zaman ameliyat olmak­ta olan hasta nasıl nefes alır ?
Endotracheal anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yolda hastanın normal yoldan, nefes almadan akciğerlerine gereken oksijen iletilmektedir. Endotracheal tüp solunum, anestezist tarafından yerleştirildikten sonra, anestezist kauçuk solunum torbasına ver­diği baskıyla ciğerlere gitmesi gereken oksijen miktarını kontrol etmektedir.

3 Yorum

 1. Özgür

  13 Nisan Salı 2010 13:40

  Geçen Ay Göğüs Hastalıkları Hastanesine gittiğimde yapılan testler sonucunda bana astım hastalığının başlangıc belirtilerinin olduğunu söylediler. çok korkuyorum ne yapmalıyım ?

  • Admin

   13 Nisan Salı 2010 13:42

   Selam Sevgili Özgür Kardeşim Bunda Korkulacak Birşey yok hastalık ve sağlık hepimizin başında. Yapman gereken eğer sıgara kullanıyorsan sıgara içmemen ve doktor kontrolunde olmandır.. Allah şifa versin...

 2. kenan-çokgezer

  6 Şubat Çarşamba 2013 21:17

  yakın birzamanda babam kaza geçirdi teşhizinde ak ciherinde kan pırtılaşması görüldü ve ameliyat gerekiyormuş kendisi korkuyor bu amaliyatta korkulacak birşeyolurmu

 

Yorum Yazın...