Diyet / Diyete Başlarken

Açlık Karşısında Nasıl Dayanıklı Olunabilir?

By  |  0 Yorum

AÇLIK KARŞISINDA NASIL DAYANIKLI OLUNABİLİR. Özelikle diyete başladığınız zaman, tatlı gıdalara karşı duyulan özlemi bilirsiniz, insanda olağanüstü bir istek uyandırır. Bu isteği bastırmak için size beş öneride bulunacağım:
· Açlık hissini duyar duymaz hemen bir şeyler yemeye kalkmayın ve on dakika bekleyiniz. Belki bu süre içinde ortaya çıkan o açlık isteğinin önüne geçmiş ya da açlık durumunuz herhangi bir gıda almadan da azalmış olacaktır.
· Bu durumda hemen bir bardak su içiniz. Mideniz dolduğunda doyma refleksi sayesinde açlık hissinizi kandırmış olacaksınız. Mide dolduğu için açlığı daha iyi tolere edebilirsiniz.
· Yanınızda limon varsa bir dilim kesip suyunu içiniz.İçilen bir dilim limon suyu açlık hissini azaltacaktır.

· Büyük öğünler yerine daha sık aralıklarla az gıda yiyiniz. Doyma durumu beyinde kontrol edilen bir merkez sayesinde yapılmaktadır. Ara öğünleri zevk alarak beklersiniz.
· Açlık hissinden uzak durmanın diğer bir şekli ise hareket halinde olmaktır. Sadece kalorinin sınırlanması ile olan bir diyet uzun vadede başarılı olamaz. Onun için kalorinin sınırlanmasının yanı sıra aynı zamanda egzersiz yapmak ve hareket halinde olmak bir o kadar önemlidir.
Hareketlilik paralelinde verilen kilolar kalıcı olarak verilmiş olan kilolardır.

 

Yorum Yazın...